Foto: Unsplash

Do zoznamu sa vošli overené klasiky ale aj menej známe lokality.

TripAdvisor patrí v cestovateľskom svete medzi najlepšie portály, na ktorých nájdeme hodnotenia a odporúčania pre takmer každé miesto na planéte. Na základe hodnotení z roku 2022 teraz platforma zostavila rebríček 25 najlepších destinácií, ktoré sa v roku 2023 určite oplatí vidieť. Dve z nich máme dokonca na skok zo Slovenska. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Po dlhšom období pandémie sa rok 2023 ukazuje ako nová perfektná príležitosť, ako opäť cestovať a spoznávať svet takmer úplne bez obmedzení. V prípade, že ešte nemáte zvolenú tú ideálnu destináciu, možno vám pomôže práve výber TripAdvisoru na základe hodnotení ľudí.

7 z nich je v Európe

Do rebríčka sa vošlo 25 miest, ktoré každému turistovi ponúknu bohatú kultúru, históriu, krásnu prírodu či zážitkovú gastronómiu. Okrem klasických destinácií, ktoré sa v zozname medzi najlepšími umiestňujú pravidelne, sú súčasťou aj menej poznané kúty sveta. Paradoxne, pre rok 2023 nájdeme v zozname len 7 európskych zástupcov, pričom dvaja z nich sú kúsok za hranicami Slovenska.

Krakov, foto: Unsplash

Najbližšie vrcholu sa z Európy (10. miesto) umiestnil Krakov. Poľský klenot púta podľa Statista ročne cez 11 miliónov ľudí, ktorí nemôžu obísť hrad Wawel, hlavné námestie či štvrť Kazimierz. Dominantnou je teda história a architektúra, no v Krakove si na svoje príde aj milovník kultúry, keďže cez rok sa tam koná približne 100 festivalov v rôznych žánroch.

Známe miesta, ktoré stoja za návštevu

Druhou destináciou, ktorá je za rohom, je Viedeň. Rakúska metropola tvorí s našou Bratislavou zároveň dve najbližšie pri sebe ležiace hlavné mestá, čo teda určite nie je jediným lákadlom, prečo ju navštíviť. Sacherova torta, zámok Schönbrunn a množstvo kultúrneho dedičstva, ktoré v každom turistovi zanechá značnú spomienku. TripAdvisor na základe hodnotení umiestnil Viedeň na 19. pozíciu.

Viedeň, foto: Unsplash

Zvyšnú päticu európskych zástupcov tvorí cyperský ostrov Paphos (20. miesto), rumunská Bukurešť (23. miesto), belgický Brusel (24. miesto), dánska Kodaň (25. miesto) a raj z Kanárskych ostrovov, Lanzarote 12. miesto). Aj keď sú tieto miesta ďalej od Slovenska, všetky patria k obľúbeným destináciám a cestuje doň čoraz viac Slovákov.

Vedie Kuba, v TOP 5 dominuje Ázia

Na 1. mieste zoznamu sa umiestnila Kuba. Aj keď je cestovanie do tohto karibského raja je pre Slovákov mierne náročnejšie na potrebné opatrenia a dokumenty pred cestou, pobyt v Havane sa určite odporúča každému, kto má záujem o pravé dobrodružstvo.

Kuba, foto: Unsplash

Striebornú pozíciu obsadilo vietnamské mesto Hoi An, ktoré patrí v našom regióne medzi menej známe turistické destinácie. Prístavné mesto v strednom Vietname láka najmä na lokálnu kultúru. Na treťom mieste skončil ostrovný štát Maurícius, ktorý sa nachádza približne 900 km východne od Madagaskaru v Indickom oceáne.

Na 4. priečke nájdeme kambodžské archeologické nálezisko Angkor (Siem Reap), ktoré sa dlhodobo radí k najdôležitejším objavom ázijskej kultúry. Najlepšiu päťku na rok 2023 uzatvára thajské mesto Chiang Mai.

Maurícius, foto: Unsplash

Zvyšok 25-miestneho zoznamu vyzerá nasledovne: Kajmanie ostrovy (6. miesto), Fes, Maroko (7. miesto), Baku, Azerbajdžan (8. miesto), Káthmandu, Nepál (9. miesto), Hočiminovo mesto, Vietnam (11. miesto), Santiago, Čile (13. miesto), Aljaška (14. miesto), Panama City (15. miesto), Panay, Filipíny (16. miesto), Lombok (17. miesto), Kapverdy (18. miesto), Agadir, Maroko (21. miesto), Marmaris, Turecko (22. miesto).

Najnovšie články