Foto: S povolením mojekysuce.sk, TASR - Jaroslav Novák

Na Slovensku bolo od začiatku roka otvorených niekoľko vyhliadkových veží.

Vyhliadkové veže, rozhľadne alebo len zabezpečené vyhliadkové plošiny v prírode sú v posledných rokoch veľkým hitom. Vznikajú vo všetkých kútoch Slovenska a mnohí ich ešte stále nemajú dosť. Prinášajú impulz do cestovného ruchu regiónov a ľuďom ponúkajú stále nové a nové možnosti ako stráviť voľný čas v slovenskej prírode. Tieto vyhliadkové veže ste ale zrejme ešte nenavštívili, vznikli totiž len tento rok. 

S príchodom leta vám podobne ako minulý rok prinášame prehľad nových vyhliadkových veží a rozhľadní v rôznych kútoch Slovenska. Ak ste náš minuloročný prehľad nezachytili, vaše možnosti sa tým zdvojnásobujú. 

Lesopark Vrakuňa

Nachádza sa v lesoparku v bratislavskej Vrakuni. Je vysoká vyše 16 metrov a poskytuje výhľad nielen na Vrakuňu, ale aj na samotný lesopark, Malý Dunaj a miestny cintorín. Rozhľadňa bola otvorená na konci minulého roka. Nachádza sa pri vstupe do lesoparku, takže prístup k nej nie je zložitý. Bola vybudovaná z príspevku od mesta. Pri rozhľadni nájdete aj posedenie, takže je možnosť si tu aj oddýchnuť a keďže je zastrešené, poskytuje aj úkryt v prípade zlého počasia.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Vyhliadka Na bani v Okružnej

Obec Okružná sa nachádza neďaleko Prešova a len niekoľko dní má aj ona svoju vlastnú rozhľadňu. Miestnu vyhliadkovú vežu s názvom Na bani vybudovala miestna Farská charita s pomocou 50 dobrovoľníkov, ktorí na stavbe pracovali viac ako 400 hodín. Výsledkom je síce neveľká vyhliadková veža s výškou 5 metrov, ktorá ale napriek tomu ponúka jedinečné výhľady na okolie. Z rozhľadne sú navyše za dobrého počasia údajne viditeľné aj tatranské štíty.

Foto: Gréckokatolícka charita Prešov

Divinka

Neďaleko Žiliny otvorili ešte posledný deň roku 2018 nad obcou Divinka vysokú rozhľadňu s vynikajúcim výhľadom. Má viac ako 19 metrov, päť podlaží a vidieť z nej nielen samotnú obec, ale aj Žilinu, Malú Fatru, Súľovské vrchy či Kysucké a Oravské Beskydy. Vyhliadková veža sa nachádza na Malom vrchu v blízkosti toho Veľkého, kde sa nachádzalo jedno z najväčších pravekých osídlení na našom území. K obom miestam vás z obce dovedie náučný a nenáročný chodník.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Špilko (@peterspilko),

Kostolná veža vo Zvolene

Nová vyhliadka, ktorá by mala byť už v týchto dňoch po dlhých 100 rokoch otvorená v centre Zvolena je celkom iná ako tie, na ktoré sme zvyknutí. Ide totiž o kostolnú vežu farského kostola Svätej Alžbety, ktorý sa nachádza priamo v centre mesta. Jej rekonštrukcia trvala dva roky, no podľa informácií Nového Času sa má už v júli stať jednou z hlavných turistických atrakcií vo Zvolene. Zo štyroch balkónov veže orientovaných na všetky svetové strany sa totiž ponúka jedinečný výhľad a to nielen na samotné mesto, ale aj okolité vrcholy Kremnických vrchov, či vzdialenej Veľkej Fatry a Nízkych Tatier.

The whithe church in the middle of the square

Zborov nad Bystricou

Nová vyhliadková veža vyrástla aj na Kysuciach. Nachádza sa v okrese Čadca pri obci Zborov nad Bystricou a ponúka výnimočné výhľady na okolitú krajinu. Vyhliadková veža s murovaným základom a drevenou vrcholovou časťou ponúka výhľady na dolinu riečky Bystrica, mesto Krásno nad Kysucou, ale aj vrcholy Malej Fatry. Zaujímavosťou je, že rozhľadňa síce stojí na území obce Zborov nad Bystricou, no značený turistický chodník sa ešte len dokončuje. Na rozhľadňu sa možno dostať z mesta Krásno nad Kysucou po červenej turistickej trase vedúcej hrebeňom oddeľujúcim doliny Kysuce a Bystrice. Druhou možnosťou je vyraziť z obce Klubina po žltej a následne sa pripojť na spomínanú červenú trasu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lenka Sýkorová, Mgr. (@lenkasykorova21),

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )