Foto: SITA

Ukrajina zatiaľ nepotvrdila správy z Ruska.

Rusko vyhlásilo, že v piatok dobylo juhoukrajinské mesto Mariupoľ na pobreží Azovského mora, čo by bolo dosiaľ najväčšie víťazstvo Moskvy vo vojne na Ukrajine.

Udialo sa tak po takmer trojmesačnom obliehaní, ktoré zmenilo strategické prístavné mesto na ruiny, v ktorých by sa podľa odhadov mohlo nachádzať až 20-tisíc mŕtvych civilistov.

Ukrajina zatiaľ správy nepotvrdila

Ukrajina zatiaľ nepotvrdila správy z Ruska. Ako v piatok uviedol hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov, ruský minister obrany Sergej Šojgu informoval prezidenta Vladimira Putina o „úplnom oslobodení“ mariupoľskej oceliarne Azovstaľ, poslednej bašty ukrajinského odporu, i mesta ako celku. Šojgu paradoxne prišiel s rovnakými informáciami k Putinovi už pred mesiacom.

Zbombardovaná pôrodnica v Mariupole. Foto: SITA

Ako uviedla ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na ministerstvo obrany, od pondelka sa v oceliarni vzdalo 2439 ukrajinských bojovníkov.

Korešpondent ruskej štátnej televízie na Telegrame uviedol, že medzi tými, ktorí sa vzdali v piatok, bol i veliteľ bataliónu Azov Denys Prokopenko. Niektoré správy však naznačujú, že ruské čísla o počte ukrajinských vojakov, ktorí sa vzdali, sú nadsadené.

0
Uložiť článok
Komentovať