Foto: TASR/AP

Rusko opäť podniklo masívny raketový útok na energetickú infraštruktúru po celej Ukrajine.

Záporožská atómová elektráreň (ZAES) je po ruskom útoku bez dodávok elektrickej energie a je pripojená na dieselové generátory. Útoky na energetickú infraštruktúru hlásia aj z ďalších ukrajinských oblastí. TASR správu prevzala vo štvrtok z agentúr AFP a DPA.

Článok pokračuje pod videom ↓

Rusko v noci na štvrtok raketami zaútočilo vo viacerých oblastiach vrátane hlavného mesta Kyjev. Útoky na energetickú infraštruktúru a s tým spojené výpadky elektriny hlásili aj v Odeskej oblasti na juhu a Charkovskej oblasti na východe.

Spoločnosť Energoatom, ktorá Záporožskú elektráreň prevádzkuje, uviedla, že posledná časť linky na prenos informácií medzi ZAES a ukrajinskou energetickou sústavou bola prerušená pre útok raketami.

Energia z generátorov vystačí elektrárni na desať dní. Agentúra DPA pripomína, že ZAES musela byť na núdzové zdroje pripojená už po šiestykrát od začiatku ruskej invázie.

Ukrajinský minister pre energetiku Herman Haluščenko na sociálnej sieti píše o barbarskom, masívnom ruskom útoku.

ZAES na juhu Ukrajiny je najväčšia svojho druhu v Európe. Odvtedy, ako Rusko vlani napadlo Ukrajinu a následne prevzalo kontrolu nad touto elektrárňou, Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) opakovane vyjadruje obavy z jadrovej havárie.

Pri najnovších ruských útokoch zahynulo najmenej päť ľudí

Najmenej päť obetí a niekoľko zranených hlásili vo štvrtok ukrajinskí predstavitelia po opätovnom ruskom masívnom raketovom útoku na energetickú infraštruktúru. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Gubernátor západoukrajinskej Ľvovskej oblasti Maxym Kozyckyj uviedol, že štyria ľudia zahynuli po zásahu obytnej štvrte v Zoločivskom rajóne. Podľa jeho slov útoky zničili najmenej tri civilné budovy. Záchranári prehľadávajú ich trosky, pod ktorými by mohlo byť uväznených viacero ľudí.

Jedna osoba zahynula v Dnipropetrovskej oblasti, povedal tamojší gubernátor Serhij Lysak. Dvaja ľudia pri raketových útokoch utrpeli zranenia, dodal.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko potvrdil výbuchy v dvoch mestských častiach a najmenej dvoch zranených, napísala agentúra AFP. Miestne úrady priblížili, že v hlavnom meste zaznamenali raketové údery i útoky kamikadze dronov. Mnohé zneškodnila protivzdušná obrana, no niektoré zasiahli energetickú infraštruktúru.

Úrady v Odeskej a Charkovskej oblasti uviedli, že ruské útoky na ich území zasiahli obytné budovy.

Najnovšie články