Foto: Instagram (barbora.fabianis, zuuz_v)

V srdci Gemera leží pyšná dedinka menom Rejdová.

Ako je tomu vo mnohých slovenských dedinách, ani v Rejdovej sa nevyhnete poriadnemu množstvu ľudových tradícii a remesiel. Hlavným lákadlom pre turistov sú však modré domčeky, ktoré by ste rozhodne mali vidieť na vlastné oči. Slovenský unikát však ponúka viac než to. Okrem ľudovej architektúry tu nájdete aj evanjelický kostol, ktorý pochádza zo 17. storočia. Či už ste teda nadšencom histórie, alebo len máte radi slovenskú architektúru, určite si tu prídete na svoje.

A ideálnu možnosť budete mať v auguste. Vtedy, konkrétnejšie tretí víkend v tomto mesiaci, sa tu koná Gemerský folklórny festival, ktorý si drží už viac než 40-ročnú tradíciu. Už o mesiac si tak budete môcť užiť 45. pokračovanie festivalu, pri ktorom určite nesmiete vynechať vystúpenie miestnej folklórnej skupiny Hôra. Pri tejto príležitosti by ste ale nemali obísť, ani zmieňované modré chalúpky, ktorých netradičná farba ukrýva aj účel.

Výrazná modrá farba mala byť zvolená práve preto, že odpudzuje hmyz. Nie je tak len vkusným doplnkom pre skvostnú gemerskú panorámu, no zároveň nesie aj tradíciu, ktorá tkvie v ich funkčnosti. Takýto spôsob odpudzovania nežiadúcich živočíchov však nie je ojedinelý. Niečo podobné nájdete aj v tradičných ruských dedinkách či na gréckych ostrovoch, kde sú domy pre spaľujúce horúčavy natreté nabielo, no dvere a okná namodro.

Chalúpky tu nájdete v najrôznejších tvaroch a veľkostiach, takže určite nezabudnite všetko zdokumentovať. V rámci festivalu určite zablúdite okom aj ku krásny Slovenkám, ktorých je tu neúrekom. Hneď na to vám však padne pohľad na ich tradičné kroje, na ktorých sa reflektujú remeslá typické pre obec. Koncom tohto roka by sa mala spustiť aj výroba miestnych krojov, ktorá by chcela, podľa starostky, prebrať toto remeslo od miestnej remeselníčky.

Víkend na kávičke či pri vode znie určite dobre, no svoje osobité čaro má aj folklór. Do svojho zoznamu letných návštev by ste si tak určite mali pripísať aj obec Rejdová. No a ak sa túto pôvabnú lokalitu rozhodnete navštíviť radšej v zime, Ski Rejdová je ďalšie miesto, ktoré by ste nemali obísť.

Pozri aj: Mŕtve more máme aj na Slovensku. Zázračná voda v Podhájskej má dokonca lepšie účinky a zložením je svetovým unikátom

dobrenoviny.sk

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

0
Uložiť článok
Komentovať