Foto: twitter.com (WCSOOoregon)

Zdá sa, že ľudia majú skutočný problém dodržiavať hranice vo vzťahu so zvieratami.

Ľudská činnosť spôsobila, že zvieratá pomaly ale isto prichádzajú o svoj životný priestor. Na jednej strane, snažíme sa udržať ich čo najďalej od svojich domovov, na druhej strane ich však pre pobavenie držíme na reťaziach, kŕmime ich a sme ochotní všetkého, len aby sa na sociálnej sieti zaskvela dokonalá fotografia. Informuje portál Dailymail.

Turisti ho kŕmili a fotili sa s ním

V tomto prípade doplatil na ľudskú bezohľadnosť mladý medveď čierny, alebo medveď baribal. Na nikoho nezaútočil, nikomu neuškodil a napriek tomu bol zastrelený. Medveď žil v oblasti oregonského parku Scoggings Valley neďaleko jazera Henry Hagg Lake. Turisti prechádzajúci touto oblasťou na medveďa neraz narazili a namiesto toho, aby sa mu vyhli, kŕmili ho zvyškami a fotili sa s ním. Fotografie sa, samozrejme, ocitli na sociálnych sieťach a fakt, že na mnohých fotografiách sa nachádza ten istý medveď, vzbudil pozornosť príslušných úradov.

Chceli ho premiestniť do inej oblasti

Minulý utorok obdržali úradníci dokonca aj dva telefonáty, v rámci ktorých sa ľudia sťažovali, že videli medveďa v oblasti, kde sa dve veľké skupiny ľudí práve chystali člnkovať. Oregonská polícia preto na Twitteri uverejnila upozornenie, v ktorom žiadala ľudí, aby sa držali od medveďa ďalej a aby sa vyhýbali aj danej oblasti. Mladého medveďa vážiaceho približne 45 kilogramov sa ochranári pokúsili odchytiť a premiestniť do inej oblasti, keď ho však našli, kŕmil sa zvyškami jedla, ktoré po sebe zanechali turisti. Ukázalo sa, že oblasť bola plná zvyškov a medveď sa ľudí vôbec nebál a nesnažil sa pred nimi utiecť.

Medveď bol príliš priateľský

Oregonlive píše, že ľudia si vôbec neuvedomujú, čo spôsobujú. Myslia si, že nechávaním zvyškov medveďovi pomáhajú, opak je však pravdou. Práve vďaka takémuto kŕmeniu sa medveď stal príliš priateľským a úrady sa rozhodli, že pre ľudí predstavuje nebezpečenstvo a bude lepšie zastreliť ho. Oregonské oddelenie zaoberajúce sa divokými zvieratami vyhlásilo, že keby medveď nebol natoľko krotký, mohli ho jednoducho premiestniť do inej oblasti, v tomto prípade by však hrozilo vysoké riziko, že by sa medveď vždy k ľuďom napokon vrátil a ohrozil ich.

Alan Vernon [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Zákon povoľuje na zvieratá strieľať

Samozrejme, zastrelenie medveďa vyvolalo medzi ľuďmi vlnu pobúrenia, situáciu totiž zapríčinilo správanie človeka, nie zviera. Dailymail uvádza, že od roku 2000 došlo len k trom prípadom napadnutia človeka medveďom, viacero zvierat je však každoročne utratených preto, že sa prestali báť ľudí. 30 medveďov dokonca zabili miestni obyvatelia, ktorým zákon povoľuje na zviera vystreliť, ak vojde na ich pozemok a predstavuje ohrozenie.

dailymail
0
Uložiť článok
Komentovať