Reprofoto: Instagram.com

Tieto knižky sme čítali v roku 2017.

Určite ste aj vy tento rok čítali aspoň jednu knižku, ktorú by ste odporučili aj ostatným. Toto sú tie naj knižky, podľa nás, podľa redaktorov portálu interez.sk.

Lucia (šéfredaktorka portálu babskeveci.sk)

  • Timothy Snyder: Dvadsať ponaučení z 20. storočia


Vynikajúca kniha, ktorú odporúčam každému, kto nehľadí jedným smerom, ale uvedomuje si problémy sveta, ktorým denno denne čelíme. V knihe je rozobraných 20 ponaučení, ktoré by sme si mali zobrať z 20. storočia. Rozoberá sa tam politika, médiá a takisto problémy 2. svetovej vojny. Apeluje na ľudí, aby zmenili svoje správanie a nenechali sa masovo ovplyvňovať práve tým, čo do sveta vypúšťajú médiá. Viac o knižke sa môžete dočítať napríklad tu.

Lukáš (redaktor portálu interez.sk a študent geografie)

  • Tim Marshall: V zajatí geografie


Výborná kniha, ktorá ponúkne kúsok z histórie, geopolitiky a geografie sveta v ktorom žijeme. Dáva jednoduché odpovede na prvý pohľad zložité otázky ako napríklad: „Prečo Rusko muselo vojensky zasiahnuť na Kryme? Prečo sa z USA stala bezkonkurečná svetová veľmoc? Prečo Nemecko a Francúzsko medzi sebou neustále súperili a Balkán vždy bol a bude sudom s pušným prachom?“ Kniha otvára oči a pomáha zorientovať sa v divokých svetových dejinách i súčasných problémoch. Viac o knižke sa môžete dočítať napríklad tu.

Braňo (Spoluzakladateľ interez.sk)

  • Juraj Gago a Andrej Krúpa: Hlava 20


Za mňa určite knižka od dvoch mladíkov s názvom Hlava 20. Knižka veľmi pútavo opisuje 20 myšlienok, s ktorými som sa ihneď stotožnil. Knižku by som odporučil prečítať naozaj každému a nie len mladíkom, ktorí chcú dobyť svet. Myslím si, že každý sa z nej môže niečo naučiť. Mňa napríklad naučila, ako si nájsť viac času na čítanie aj napriek tomu, že som si myslel, že sa to nedá. Viac o knižke sa môžete dočítať napríklad tu.

Petra (redaktorka portálu interez.sk a študentka psychológie)

  • Irvin Yalom: Láska a jej kat


Napriek tomu, že autorom knihy je svetoznámy psychiater a popisuje v nej zážitky so svojimi pacientmi, je písaná tak, že chytí za srdce hádam každého čitateľa. Umožňuje nahliadnuť do sveta všedných ľudí a ich trápení a ukazuje, že najúčinnejším nástrojom pomoci je obyčajné ľudské slovo či dotyk. Aj keď je stav človeka naozaj vážny, Yalom mu pomáha zmeniť nazeranie na svet, aj na seba. Pacienti sa učia od neho, ale aj on od pacientov. Svojimi neraz nezvyčajnými metódami a občas až prekvapivou úprimnosťou si získa aj náročnejšieho čitateľa. Získala si aj mňa a neváhala by som po nej siahnuť ešte raz. Viac o knižke sa môžete dočítať napríklad tu.

Ľuboš (moderátor a redaktor interez.sk)

  • Charles Bukowski: Najkrajšia žena v meste


Tento rok bola najlepšia kniha, akú som čítal, pre mňa veľmi príjemným prekvapením. Trošku prineskoro som objavil čaro poviedok Charlesa Bukowskeho. Čítal som jeho zbierku Najkrajšia žena v meste, ktorá mi skutočne učarovala. Napriek tomu, že prejav tohto autora je hrubý a vulgárny, stále sa tu nájde mnoho citlivých a sofistikovaných myšlienok v špinavom obale. Bukowski používa jednoduché vety a píše celkom obyčajné príbehy o osudoch nižšej strednej triedy, no spôsob, ktorým dokáže sprostredkovať akúkoľvek ideu je skutočne unikátny. Pri čítaní romantického príbehu som sa ešte nikdy necítil tak drsne ako v prípade Najkrajšej ženy v meste. Viac o knižke sa môžete dočítať napríklad tu.

Matej (šéfredaktor portálu interez.sk)

  • Karel Čapek: Bíla Nemoc


Priznám sa, že tento rok som kníh prečítal menej, bolo ich asi iba 5. Kvantitu ale vyvážila kvalita. Najviac ma zaujala práve najkratšia kniha z prečítaných, a to Bíla Nemoc od Karla Čapka. Tento nestarnúci príbeh, ktorý sa dá prečítať za dve hodiny, krásne ilustruje obdobie pred začatím druhej svetovej vojny a parafrázuje chorú myšlienku nacizmu ako chorobu prezývanú „bíla nemoc“. Na knihe je úžasné to, že Čapek si už dva roky pred vojnou uvedomoval hrozbu zo strany Nemecka a pochopil, že zbrojenie je len predprípravou na konflikt. Kniha sa ľahko číta, má v sebe mnohé vtipné pasáže, pútavý dej a naozaj silnú myšlienku. Skvelé pri čítaní bolo aj to, že sa mi dostala do rúk kniha z roku 1937, ktorá bola navyše podpísaná samotným autorom. Viac o knižke sa môžete dočítať napríklad tu.

Heňa (šéfredaktorka portálu psych.sk)

  • Mitch Albom: Strážca času


Toto je pre mňa jedna z najlepších kníh vôbec. Nie je to práve nejaká plytká oddychovka, skôr naopak – táto kniha človeka prinúti popremýšľať nad skutočným zmyslom života a nad tým, aké hodnoty by sme mali uctievať, kým sme na tomto svete. Pretože potom už môže byť neskoro. Viac o knižke sa môžete dočítať napríklad tu.

  • Svetlana Alexijevič: Černobyľská modlitba 


Do tejto knihy som sa pustila, pretože mnohí ľudia mi hovorili, že ten, kto si ju prečíta, do Černobyľu už určite nebude chcieť ísť. Toto sa síce u mňa nepotvrdilo, ale kniha skvele zachytáva osudy ľudí, ktorí na tomto mieste žili. Ide o reálne výpovede a príbehy, takže kniha je maximálne autentická a originálna. Viac o knižke sa môžete dočítať napríklad tu.

Miška (redaktorka portálu interez.sk a spisovateľka)

  • Anastasia Novych: Sensei ze Šambaly


Mojou naj knihou za rok 2017 je Sensei ze Šambaly od ukrajinskej autorky Anastasie Novych. Mám pocit, že by som ju mohla čítať donekonečna, vždy v nej objavím myšlienky, ktoré ma niekam posunú. Kniha vznikla na základe životných skúseností autorky, ktorej v sedemnástich rokoch objavili nádor na mozgu. Čo by ste robili, keby ste vedeli, že vám ostáva maximálne rok života? Určite všetko preto, aby ste sa z toho dostali. Viac o knižke sa môžete dočítať napríklad tu.

Katka (redaktorka portálu interez.sk a študentka žurnalistiky)

  • Viola Stern Fischerová a Veronika Homolová Tóthov: Mengeleho dievča


Jednoznačne Mengeleho dievča. Je to kniha s neskutočne silným príbehom, do ktorého sa dokáže každý vcítiť. Zhltla som ju za dva dni, no doznievala vo mne ešte veľmi dlho… Práve v časoch, kedy sa ľudia bavia o tom, či vôbec holokaust bol, je podľa mňa o to dôležitejšie prečítať si skutočný príbeh ženy, ktorá prežila nie jeden ani dva koncentračné tábory – dokázala ich zvládnuť až štyri. Takéto príbehy by nemali upadnúť do zabudnutia. Viac o knižke sa môžete dočítať napríklad tu.

A aké knižky by sme si mali prečítať v roku 2018? Tešíme sa na vaše komentáre a odporúčania.
S úctou redakcia interez.sk

Uložiť článok

Najnovšie články