Foto: SITA/AP

Obete útoku si v Rakúsku dnes na poludnie pripomenú minútou ticha.

Rakúska vláda sa po pondelkovom teroristickom útoku vo Viedni, ktorý si vyžiadal štyroch mŕtvych a 17 zranených, rozhodla vyhlásiť trojdňový štátny smútok. Do štvrtka, a vrátane neho, tak budú na vládnych budovách vlajky na pol žrde. Informuje o tom spravodajský portál ORF.at.

Obete útoku si v Rakúsku tiež pripomenú dnes na poludnie minútou ticha. Tou sa tiež podľa rozhodnutia rady ministrov začne v stredu vyučovanie v školách. Naplánované je tiež položenie venca v centre Viedne, na ktorom by sa mali zúčastniť spolkový prezident, starosta Viedne a ďalší vysokopostavení predstavitelia krajiny.

Foto: SITA/AP

Útok, ktorý vyvolal rozsiahlu policajnú akciu, sa odohral v pondelok krátko po 20:00 neďaleko hlavnej viedenskej synagógy v centre mesta, kde si ľudia užívali poslednú noc v reštauráciách a baroch pred začatím pandemického lockdownu. Vyžiadal si životy dvoch žien a dvoch mužov. Útočníka vyzbrojeného puškou, ktorý mal na sebe falošnú výbušnú vestu, zastrelila polícia.

Útočník, ktorého po streľbe v centre Viedne zneškodnili policajti, bol 20-ročný muž s rakúskym i severomacedónskym občianstvom a v minulosti ho trestne stíhali v spojitosti s členstvom v teroristickej organizácii. Informovala o tom v utorok agentúra APA s odvolaním sa na rakúskeho ministra vnútra Karla Nehammera.

Strelivo si zaobstaral na Slovensku

Útočník, ktorého po streľbe v centre Viedne zneškodnili policajti, si strelivo zaobstaral počas leta na Slovensku, uviedol v utorok na svojom webe rakúsky denník Heute. Informáciu o strelive potvrdil pre televíziu JOJ aj minister vnútra SR Roman Mikulec, podľa ktorého útočník v minulosti navštívil Slovensko.

Podľa rakúskeho denníka muž so svojím známym údajne v polovici júla vycestoval na Slovensko, aby si zaobstaral muníciu do útočnej pušky typu AK-47 (kalašnikov).

Muž menom Kujtim Fejzulai bol v apríli 2019 uznaný za vinného za pokus o cestu do Sýrie s cieľom pripojiť sa k extrémistickej organizácii Islamský štát, píše agentúra AP. Súd mu udelil trest odňatia slobody v dĺžke 22 mesiacov, v decembri ho však podmienečne prepustili. Útočník disponoval rakúskym aj severomacedónskym občianstvom. „Bol vyzbrojený atrapou pásu s výbušninami a automatickou dlhou zbraňou, pištoľou a mačetou, aby mohol vykonať tento nechutný útok na nevinných občanov,“ uviedol minister vnútra.