Foto: SITA/AP

Včerajší večerný teroristický útok vo Viedni neprežili dve osoby, mnoho je zranených.

Už tretia obeť podľahla zraneniam po teroristickom útoku v pondelok večer v centre rakúskej metropoly Viedeň. Zahynul aj útočník, ktorého smrteľne postrelila polícia. Starosta Viedne Michael Ludwig to uviedol pre verejnoprávnu stanicu ORF.

Aktualizácia k 8:24: Najnovšie správy hovoria už o 4 obetiach, potvrdil ich aj rakúsky minister vnútra Karl Nehammer.

„Po tomto strašnom zločine… podľahla zraneniam druhá žena,“ povedal Ludwig, ktorého citovali tlačové agentúry AFP a DPA. Žena sa náhodou nachádzala na mieste útoku, zomrela v nemocnici.

Útočník na sebe pravdepodobne nemal výbušniny

Foto: SITA/AP

Útočník, ktorého polícia zneškodnila, pravdepodobne nemal na sebe pás s výbušninami, ale skôr napodobeninu takéhoto pásu. Starosta dodal, že sa to ešte prešetruje. Najmenej jeden podozrivý z pondelkového teroristického útoku vo Viedni je stále na úteku. Oznámil to rakúsky minister vnútra Karl Nehammer.

Strelci spustili v pondelok okolo 20.00 h SEČ paľbu na ľudí, ktorí si užívali vo viedenských kaviarňach a reštauráciách poslednú noc pred začatím lockdownu, zameraného na zastavenie šírenia koronavírusu. Podľa úradov išlo o dobre pripravený teroristický útok a páchatelia mali útočné pušky.

Obete si uctili mnohé krajiny

Foto: SITA/AP

Usmrtený páchateľ pondelňajšieho útoku vo Viedni bol stúpencom teroristickej organizácie Islamský štát (IS). Oznámil to v utorok ráno rakúsky minister vnútra Karl Nehammer. Počet obetí streľby medzitým stúpol na tri. Informovala o tom agentúra AFP. „Nemôžeme nateraz vylúčiť, že existujú aj ďalší páchatelia,“ uviedol Nehammer.

Polícia podľa agentúry DPA informovala, že pri útoku zahynuli traja okoloidúci – dvaja muži a žena, zranených je ďalších minimálne 15 ľudí, medzi nimi aj policajti. Vo Viedni je momentálne nasadených približne 1000 policajtov. Úrady varovali, aby sa ľudia vyhýbali centru mesta.

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen ostro teroristický útok odsúdil. „Našu slobodu a demokraciu budeme spoločne a odhodlane brániť všetkými nutnými prostriedkami,“ napísal na Twitteri. „Myslím na obete, zranených a ich rodiny a súcitím s nimi. Všetci sme hlboko zarmútení,“ dodal.

Van der Bellen sa poďakoval ostatným hlavám štátov a vlád za ich podporu. Tú mu vyjadrili lídri Európskej únie, Francúzska, Talianska, Nemecka, Grécka, Británie, Česka, ako aj predstavitelia Slovenska, Austrálie, OSN či Ruska. Generálny tajomník OSN António Guterres odsúdil teroristický útok vo Viedni a vyjadril sústrasť rodinám obetí.