Foto: pexels

Robiť chyby je ľudské, v medicíne však na ne jednoducho nie je priestor.

Voči chybám nie sú imúnni ani lekári. Dôkazom je rakúska chirurgička, ktorá omylom pacientovi amputovala nesprávnu nohu. Prípad sa odohral ešte v máji tohto roka. Po mesiacoch si napokon vypočula rozsudok. Je však otázne, či možno hovoriť o spravodlivosti.

Rakúsky súd udelil pokutu 43-ročnej chirurgičke, ktorá spravila nenapraviteľnú chybu a pacientovi omylom amputovala nesprávnu nohu. Ako píše portál The Guardian, je isté, že došlo k zlyhaniu ľudského faktora. To však nohu 82-ročnému pacientovi už nevráti. Aj keď sa lekárka bránila, súd ju uznal vinnou z hrubej nedbanlivosti. Musí zaplatiť pokutu vo výške 2 700 eur.

Operácia prebehla v máji v nemocnici v meste Freistadt. Lekárka omylom pred operáciou označila nesprávnu nohu. To, že došlo k chybe, si uvedomila až dva dni po zákroku. Muž zomrel skôr, ako sa lekárka dozvedela finálny verdikt. Vdova po pacientovi však dostala odškodné vo výške 5 000 eur.

Foto: unsplash

Lekárka si myslí, že k pochybeniu nedošlo len na jej strane. V operačnej sále by predsa mal fungovať systém prísnej niekoľkostupňovej kontroly. Proti rozsudku sa chirurgička môže ešte stále odvolať. V nemocnici, kde k incidentu došlo, už nepracuje, zamestnala sa na inej klinike. Je však otázne, či rodina zosnulého muža môže hovoriť o spravodlivosti.

0
Uložiť článok
Komentovať