Foto: Pixabay

Odborníci veria, že nový objav prispeje k efektívnejšej liečbe rakoviny.

Vedci z Francis Crick Institute v Londýne zistili, ako sa rakovinové bunky chránia pred vírusmi, ktoré ich môžu zničiť. Nové poznatky môžu prispieť k efektívnejšej liečbe ochorenia. Odborníci uviedli, že onkolytické vírusy prednostne usmrcujú rakovinové bunky, no fungujú len u niektorých pacientov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tím expertov analyzoval prostredie okolo nádoru a správanie sa rakovinových buniek voči susedom, najmä fibroblastom, ktoré zohrávajú dôležitú rolu pri ochrane, raste a šírení rakovinových buniek. Zistili, že keď sú tieto bunky v priamom kontakte s fibroblastmi, vznikne zápal, ktorý môže upozorniť okolité tkanivo, čo sťažuje napadnutie a replikáciu vírusov v rakovinovej bunke.

„Tento proces nastáva len vtedy, keď sú rakovinové bunky a fibroblasty v priamom kontakte. V zdravom tkanive nastane takýto typ zápalu len v dôsledku úrazu, keďže bežne ich oddeľuje membrána,“ uviedol Erik Sahai z menovaného inštitútu. „Je to výborný príklad toho, ako rakovina ukradne ochranný mechanizmus nášho tela pre svoje vlastné potreby,“ dodal.

Keď vedci zablokovali signalizačné spojenie v bunkových kultúrach v laboratórnych nádoroch, zistili, že rakovinové bunky zostali oveľa citlivejšie voči onkolytickým vírusom. Dúfajú, že sa im vďaka tomuto objavu v budúcnosti podarí vyvinúť liečbu, počas ktorej ovplyvnia zápalovú reakciu a pomôžu tak vírusom oveľa efektívnejšie napadnúť rakovinové bunky.

„Ak sa nám podarí lepšie pochopiť, ako sa rakovinové bunky chránia pred onkolytickými vírusmi a nájdeme efektívne spôsoby na zastavenie týchto obranných mechanizmov, vírusy budú oveľa silnejšími nástrojmi, ktoré budú môcť využívať lekári na liečbu rakoviny. Tento výskum je dôležitým, prvotným krokom smerujúcim k tomuto cieľu,“ vyjadrila sa spoluautorka štúdie Emma Milford.

Uložiť článok

Najnovšie články