Ilu: Wikimedia Commons

Archeologičke sa podaril významný historický objav.

Vzácny archeologický nález môže pozmeniť dejiny. Bádateľom sa totiž podarilo objaviť prvý fyzický dôkaz o existencii proroka Izaiáša. Ide o postavu z Biblie, ktorá je známa v islame, judaizme i v kresťanstve.

K objavu sa hlási archeologička Eilat Mazarová, ktorá vo svojom článku pre Biblical Archaeology Review uvažuje o tom, či ide o skutočný predmet Izaiáša. Počas výskumu v Jeruzaleme sa tímu podarilo objaviť odtlačok pečate starý 2700 rokov v blízkosti modlitebného miesta Chrámová hora.

Vo svojom článku popredná izraelská archeologička Mazarová tvrdí, že pečať mohla patriť priamo Izaiášovi. “Našli sme odtlačok pečate približne z 8. storočia pred Kristom blízko miesta, kde sme predtým objavili bulu júdskeho kráľa Ezechiáša. Mohla byť vyrobená priamo Izaiášom pre jeho vlastnú potrebu,” hovorí o objave Mazarová. Prorok je postavou zo Starého zákona a vystupuje najmä v takzvanej Knihe proroka Izaiáša. Tá je zároveň najcitovanejším dielom nasledujúceho Nového zákona, prorok sa tak považuje za významnú postavu Biblie aj v súčasnosti. Izaiáš sa neskôr počas svojho života stal radcom júdskeho kráľa Ezechiáša.


Pečať je v skutočnosti veľmi malá a poškodená. Archeológovia sú toho názoru, že sa na nej kedysi nachádzal celý nápis “patriace prorokovi Izaiášovi”. Kvôli porušeniu nápisu si však stále nie sú úplne istí, či pečať nepatrila náhodou inému Izaiášovi. Napriek tomu je konkrétne meno jasne viditeľné v hebrejčine a prevláda tvrdenie, že ide o slávneho proroka. Dôkazov, že ide o skutočnú pečať biblickej postavy je viac. Jej pôvod sa datuje do siedmeho až ôsmeho storočia pred Kristom, kedy mal existovať aj samotný Izaiáš. Navyše, našla sa len kúsok od miesta objavenia buly kráľa Ezechiáša, ktorého vláda je zdokumentovaná práve v knihe spomínaného proroka.

Wikimedia

Podľa starých biblických textov to bol práve Izaiáš, kto pomohol kráľovi približne v ôsmom storočí pred Kristom ochrániť ríšu pred inváziou Asýrčanov. Ide o vzácny objav a mohol by byť dôkazom o skutočnej existencii týchto postáv. Biblické texty by sa tak v určitej chvíli stali záznamom histórie.

Pozri aj: Najnovší objav archeológov potvrdzuje to, čo vraví Biblia. Vypálenie Jeruzalema údajne prebehlo presne tak, ako je to napísané v Starom zákone

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )