Foto: Warner Bros

Autorka Harryho Pottera si vytvorením čarovného svetu získala ľudí po celom svete. S filmami a knihami však prišlo aj množstvo teórii, ktoré vám poriadnu zakrútia hlavu.

Populárny čarodejnícky svet, ktorý vytvorila svetoznáma spisovateľka J.K. Rowlingová je hádam známy pre každého. Niekto prečítal knihy, iný zase videl filmy a možno sa nájdu aj takí, ktorí urobili oboje, no každopádne sa určite zhodneme na tom, že Harry Potter je jednoducho príbeh, ktorý si zamilujú starší aj mladší. Samozrejme, že s tým prichádzajú na rad aj rôzne teórie, ktoré by vysvetľovali správanie jednotlivých postáv, no a niektoré z nich potvrdila, či vyvrátila aj samotná autorka. Dnes na 20. výročie vydania prvej knihy o najslávnejšom čarodejníkovi všetkých čias vám prinášame 12 fanúšikovských teórií, ktoré vám úplne zmenia pohľad na tento magický svet.

Najpredávanejšia knižná séria práve dnes oslavuje svojich 20 rokov. Práve 26. júna 1997 vyšla vo Veľkej Británii prvá časť sedemdielneho príbehu s názvom Harry Potter a Kameň mudrcov, ktorá odštartovala po celom svete hotové „šialenstvo“. Harry Potter a Kameň mudrcov sa stal piatym najpredávanejším románom všetkých čias (v zozname bez ideologických, náboženských a politických diel). Poďme ale teraz spoločne na sľubované teórie Harryho fanúšikov.

Prvá z teórií sa týka profesorky Trelawneyovej a jej proroctva. Proroctvo hovorí, že  “jeden musí na konci zomrieť, lebo ani jeden nemôže žiť, kým je ten druhý nažive”. Harry Potter to poňal tak, že buď on zabije Voldemorta, alebo Voldemort zabije jeho. Ak by sme sa držali proroctva, tak jediný spôsob ako jeden z nich mohol zomrieť je rukou toho druhého, alebo inými slovami, ak sa nad tým poriadne zamyslíte, tak po zabití Voldemorta by sa Harry stal nesmrteľným.

Aj druhá z teórií sa týka profesorky Trelawneyovej, a poukazuje na to, že to vôbec nebola tak bezvýznamná postava, ako by si si možno myslel. Profesorka Trelawneyová sa v tretej knihe, Harry Potter a väzeň z Azkabanu, snaží uhádnuť Harryho dátum narodenia a tipuje, že sa narodil uprostred zimy. Ak si fanúšik Harryho, tak samozrejme vieš, že Harry sa narodil v lete, konkrétne v júli, ale Lord Voldemort, ktorého časť duše bola v samotnom Harrym, sa narodil 31. decembra, teda uprostred zimy.

harrypotter.wikia.com
harrypotter.wikia.com

Táto teória by mohla vysvetľovať, prečo správanie Dursleyovcov voči Harrymu bolo tak strašne zlé. Voldemort urobil z Harryho náhodou jeden zo svojich horcruxov, a ako vieme z časti Harry Potter a Dary smrti, tak čas strávený v blízkosti horcruxu robí ľudí horšími, malichernejšími a nešťastnejšími. Takže, Dursleyovci sa tak mohli správať preto, lebo žili v blízkosti horcruxu 10 rokov.

movies.ndtv.com
movies.ndtv.com

Ďalšia z teórií zas hovorí, že kentaury vedeli o stretnutí Harryho a Voldemorta po celé tie roky. Hneď v prvej knihe, Harry Potter a Kameň Mudrcov, má veľký význam Harryho stretnutie s Voldemortom, ale ešte väčší má stretnutie s kentaurom Firenzom. Firenze je pokarhaný ostatnými kentaurami, pretože povedal Harrymu až príliž. Teória uvádza, že kentauri už v tom čase vedeli, že Harry a Voldemort sa stretnú v súboji na život a na smrť, ale samozrejme, podľa ich pravidiel – ak je raz niečo napísané vo hviezdach, nemôžu to zastaviť.

harrypotter.wikia.com
harrypotter.wikia.com

Podľa tejto teórie zas Harry, Snape a Voldemort reprezentujú bratov Peverellovcov a Dumbledore je v tomto prípade smrť. S touto teóriou o troch bratoch sa stotožňuje veľa ľudí. Voldemort je najstarší brat, ten, ktorý bol posadnutý prekonaním smrti, Snape je brat prostredný – ten, ktorý celý život lipol na svojej stratenej láske a Harry je najmladší brat – ten, ktorý “zdraví smrť ako starý priateľ“. Harry však v čase svojej “smrti” zdraví na nástupišti King Cross Dumbledora. K tejto teórii sa vyjadrila aj sama Rowlingová so slovami: “Dumbledore ako smrť. Nádherná teória, ktorá pasuje.”

warner bros
warner bros/buzzfeed

Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, odkiaľ asi pochádza naše muklovské abrakadabra? Nepotrebujete na to ani veľkú dávku fantázie, aby ste si všimli podobnosť medzi smrteľným zaklínadlom “Avada Kedavra” a naším “abrakadabra”. Ľudia si kedysi mysleli, že “abrakadabra” je zaklínadlo, ktoré by vedelo vyliečiť mor, respektíve zabiť baktérie a vírusy.

flipquiz.me
flipquiz.me

Iná teória zase objasňuje, prečo Neville Longbottom získal na konci prvej časti, Harry Potter a Kameň Mudrcov, pre svoju fakultu 10 bodov. Harry, Ron a Hermiona dostali body pretože úspešne porazili Voldemorta, no Neville ich získal od Dumbledora so slovami: “Chce to veľkú dávku odvahy postaviť sa svojim nepriateľom, ale ešte väčšiu, postaviť sa svojim priateľom.” Podľa teórie Dumbledore presne vedel z vlastných skúseností o čom rozpráva, pretože tiež raz musel bojovať proti svojmu priateľovi, Grindelwaldovi.

thenerdybird.com
thenerdybird.com

V štvrtej časti, Harry Potter a Ohnivá čaša, sa Harry a Ron vykašlú na ich domácu úlohu ohľadom predpovedania proroctiev a namiesto toho si úplne povymýšľajú odpovede. No zdá sa, že predsa len to nie je úplne tak, pretože predpovedajú v podstate to isté, čo sa Harrymu stane do konca knihy. Je vystavený “nebezpečenstvu popálenia” presne ako počas prvej úlohy, “stratí poklad” ako v úlohe druhej, kedy musel zachraňovať svojich priateľov a “priateľ ho bodne do chrbta” ako Moody.

harrypotter.wikia.com
harrypotter.wikia.com

Táto teória zase rozpráva o tom, ako sa tvorí horcrux. Za účelom vytvoriť horcrux musí jeho tvorca konzumovať mäso a krv ich obete. Rowlingová o tejto záležitosti mlčala, všetko čo vieme je to, že pri vydávaní knihy jej vyhodili časť, kde je napísaný presný proces. Táto teória by mohla byť zlá, ak vezmeme do úvahy, že sám Harry bol horcrux. No Rowlingová sa raz vyjadrila, že Potter nebol úplne dokonalý horcrux, možno práve preto, že Voldemort nepostupoval správne.

harrypotter.wikia.com
harrypotter.wikia.com

Spomínate si na Krivolaba, Hermioninho kocúra? Podľa istej teórie je Krivolab kocúr Lily Potterovej. Keď ho Hermiona kupuje, majiteľ jej povie, že túto mačku majú už nejakú dobu, taktiež Harry číta list, ktorý mu napísala Lily kde spomína, že mali mačku a aby toho nebolo málo, Krivolab okamžite spoznáva Sirius a Červíka vo svojich animágus podobách.

bouquinonslecturejeunesse.blogspot.com
bouquinonslecturejeunesse.blogspot.com

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo sa dementori tak veľmi zaujímajú o Harryho? Podľa tejto teórie je to kvôli tomu, že tým, že z Harryho je horcrux, tak aj vďaka Voldemortovi má viac duše ako ostatní. A aj keď Lupin vysvetľuje Harrymu, že dementori sa o neho zaujímajú pre všetky tie strašné veci z minulosti, ani toto nemusí byť zlý dôvod.

pottermore.com
pottermore.com

A nakoniec posledná teória, ktorá hovorí o tom, že Voldemort bol zodpovedný za zničenie všetkých svojich horcruxov. Hoci všetkých sedem bolo zničených inými čarodejníkmi je tu jedna teória, ktorá hovorí o tom, že aj tak si za to všetko môže sám. Päť z nich – denník, medailón, pohár, prsteň a Nagini, boli zničené Basiliskovým jedom či už prostredníctvom tesáka z Bazilška, alebo pomocou Chrabromilovho meču, ktorý bol taktiež napustený jedom. Voldemort bol ten, ktorý otvoril Tajomnú komnatu a tým pádom aj prístup k Baziliškovi. Diadém bol zničený ohňom v Komnate Najvyšeej Potreby kúzlom, ktoré vyslovil Crabbe a toho to naučili Voldemortoví smrťožrúti a nakoniec Harry, pomocou Voldemortovej smrtiacej kliatby.

hypable.com
hypable.com

Pozri aj: Chcete zažiť skutočnú atmosféru Rokfortu? Jeden ozajstný sa otvára už toto leto vo Veľkej Británii

interez.sk (Alexandra Geletová), buzzfeed.com
Príbehy
0
Komentovať (0)