Foto: SITA

Daniel Lewis Lee z Yukonu v štáte Oklahoma mal dostať smrtiacu injekciu vo federálnej väznici v Indiane.

Včera sme vás informovali o tom, že v USA idú vykonať prvú popravu na federálnej úrovni po 17 rokoch. Avšak americký federálny odvolací súd vo Washingtone D.C., túto plánovanú  popravu odložil. Administratíva prezidenta Donalda Trumpa sa voči rozhodnutiu následne odvolala.

Riziko veľkej bolesti

Ešte v nedeľu federálny odvolací súd rozhodol, že prvá poprava na federálnej úrovni za takmer 20 rokov sa môže uskutočniť podľa plánu. V pondelok sudkyňa vo Federálnom dištrikte Kolumbia popravu na poslednú chvíľu odložila.

Sudkyňa Tanya Chutkan vyhlásila, že väzni predložili dôkazy o tom, že vládny plán použiť na popravu pentobarbital “predstavuje neústavné vážne riziko veľkej bolesti“.

Väzni, ktorým predtým podali túto látku, utrpeli “rýchly pľúcny edém”, ktorý narúša dýchanie a je podobný pocitu topenia alebo škrtenia. Väzni navrhli, aby úrady na začiatku procesu použili opiáty či lieky proti úzkosti, alebo úplne inú metódu – popravčiu čatu.

Zabil trojčlennú rodinu vrátane dieťaťa

Rozhodnutie súdu prišlo len niekoľko hodín pred plánovanou popravou. Daniel Lewis Lee z Yukonu v štáte Oklahoma mal dostať smrtiacu injekciu vo federálnej väznici v Indiane. Muža odsúdili v štáte Arkansas za vraždu obchodníka so zbraňami Williama Muellera, jeho manželky Nancy a ich osemročnej dcéry. Je hlásateľom bielej rasy, svoje obete pred zavraždením mučil a následne hodil do jazera, uvádza BBC.

Foto: SITA

Bezprostredne po rozhodnutí o odložení popravy nebolo jasné, kedy sa Leeho poprava uskutoční. Tento týždeň sa majú konať ďalšie dve popravy – v stredu a v piatok. Ďalšieho muža by mali popraviť v auguste.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )