Foto: TASR/AP

Hnutie Extinction Rebellion je známe najmä pre priamejšiu formu protestov.

Aktivisti z hnutia Extinction Rebellion bojujúceho proti klimatickej zmene vystriekali vo štvrtok pomocou hasičskej striekačky na ulici, kde sa nachádza budova britského ministerstva financií, takmer 2000 litrov červenej farby. Informovala o tom agentúra Reuters.

Aktivisti pristavili pred budovu ministerstva financií hasičské auto a pomocou hadice chceli nastriekať na jej fasádu podľa vlastných slov až 1800 litrov krvi. Hadica sa im však v dôsledku vysokého tlaku kvapaliny vyšmykla z rúk a fasádu zasiahli len okrajovo, vyplýva zo záberov zverejnených televíziou Sky News. Zvyšok farby vytiekol na ulicu.


Aktivisti okrem toho pripevnili na hasičské auto nápis „Prestaňte financovať klimatickú smrť“.

„Ministerstvo financií marí úsilie ostatných ministerstiev podniknúť kroky proti klimatickej zmene tým, že mu záleží len na ekonomickom raste,“ povedal pre Reuters jeden z aktivistov, ktorý sa predstavil ako Ben.

Foto: TASR/AP

Hnutie Extinction Rebellion chcelo protestom pred britským ministerstvom financií poukázať na nesúlad vyjadrení a činov vlády Spojeného kráľovstva. Kým vo vyjadreniach sa označujú za svetového lídra v boji proti klimatickej zmene, obrovské finančné prostriedky smerujú do prieskumov fosílnych palív a projektov náročných na uhlík.

Podľa hnutia mal byť medzi protestujúcimi aj 83-ročný dôchodca Phil Kingston, ktorého polícia za klimatickú rebéliu zatkla už 6-krát. Protest pred ministerstvom financií sa uskutočnil len 3 dni pred odštartovaním celosvetovej rebélie, do ktorej sa zapája aj Extinction Rebellion Slovakia.

Foto: TASR/AP
1
Uložiť článok
Komentovať