Foto: Krásne Sady

Priamo pod Tatrami vyrastie ekodedina Krásne Sady - jediný projekt svojho druhu na Slovensku.

Pod Vysokými Tatrami vzniká projekt, aký nenájdete nikde inde na Slovensku, ani v širšom okolí. Sú ním Krásne Sady, ekologická dedina, ktorú už o niekoľko rokov budete môcť nájsť v katastri obce Mlynica priamo pod najvyššími štítmi Tatier. 

“Filozofiou projektu je spojiť v bývaní tri aspekty – túžbu každého človeka po skutočnom domove, život v harmónii s prírodou a potrebu ľudí po zdravých a kvalitných potravinách. V neposlednom rade je tu aj jeden praktický dôvod – nízke náklady na bývanie,” píšu na svojej stránke organizátori projektu Krásne Sady. V prvej eko dedine na Slovensku je naplánované aj zariadenie lesnej pedagogiky či komerčná zóna s malými obchodíkmi.

Foto: Krásne Sady

Na ploche asi 100 ha vyrastie asi 60 domov z hliny, slamy a dreva. Ku každej nehnuteľnosti bude navyše patriť pozemok s rozlohou minimálne 1 ha, aby majiteľ mohol využiť všetky výhody, ktoré život v ekodedine ponúka. Ľudia tu budú môcť na svojich pozemkoch pestovať ekologicky čistú zeleninu a ovocie, vytvoriť si jazierko či malý lesík. V rámci projektu Krásne Sady plánujú organizátori v okolí domov vysadiť aj 20-tisíc nových stromov.

Nová ekodedina, ktorá v najbližších rokoch vznikne pod Tatrami má byť alternatívou najmä pre ľudí spätých s prírodou. Podmienkou pri stavbe nehnuteľnosti je využívanie prírodných materiálov a úsporných ekologických technológií pri ich prevádzke. Väčšina domov v Krásnych Sadoch má slúžiť na trvalý pobyt jej obyvateľov a len malá časť na rekreáciu.

Pozrite si ďalšie fotografie dedinky v našej galérii

Pozri aj: Prírode v Tatrách možno odzvonilo. Lyžiarske stredisko Štrbské pleso sa má rozšíriť do dolín s najvyšším stupňom ochrany

Krásne Sady24hod.sk
0
Uložiť článok
Komentovať