Foto: pixabay.com

/ 0 / Lukáš Mužla
Festival Tatra Flowers pobúril mnohých. Na masy v Tatrách si však asi musíme zvyknúť.

Lyžiarske stredisko na južných svahoch Predného Soliska patrí medzi najobľúbenejšie miesta zimnej rekreácie v Tatrách. Stredisko Štrbské pleso dnes ponúka takmer 9 km zjazdoviek priamo v srdci nášho najvyššieho pohoria. Zdá sa však, že stredisko ľuďom už nestačí. 25-miliónová investícia ho čoskoro možno zmení na nepoznanie. 

Spoločnosť 1. Tatranská akciová spoločnosť len pred pár dňami predstavila úradom návrh na rozšírenie lyžiarskeho strediska Štrbské pleso. Perspektívny projekt s rozpočtom 25 miliónov eur má do Štrbského plesa priniesť tri nové lanovky, ktoré by vyriešili dopravu lyžiarov z osady Štrbské pleso priamo do lyžiarskeho strediska. Okrem toho má pribudnúť šesť nových zjazdoviek, záchytné parkovisko, reštaurácia i nová vodná nádrž, ktorá by slúžila ako zásobáreň vody pre snežné delá. Celé stredisko by sa tak rozšírilo o 190-tisíc km² a asi 4 km nových zjazdoviek.

Strbske Pleso / Slovakia

1. Tatranská akciová spoločnosť chce projektom ochrániť prírodné prostredie v okolí Štrbského plesa. Projekt má odľahčiť individuálnu automobilovú dopravu lyžiarov a rozšíriť aktivity turistov z dnes pomerne malej koncentrovanej oblasti do širšieho priestoru, zvýšiť kapacitu strediska a skvalitniť služby zákazníkom. Znie to síce pekne, no navrhovaný projekt zasahuje do Mlynickej a Furkotskej doliny, čo sú oblasti s piatym, a teda najvyšším stupňom ochrany.

Foto: 1. Tatranská akciová spoločnosť

Projekt prestavby lyžiarskeho strediska Štrbské pleso sa nepáči najmä Lesoochranárskemu združeniu Vlk, ktoré s 1. Tatranskou akciovou spoločnosťou vedie práve kvôli tomuto projektu už dlhoročný spor. To, či úrady udelia projektu výnimku a povolia stavebné práce, ktoré by mali začať v roku 2019, rozhodne okresný súd. Najvyšší súd pritom podľa Denníka N vo svojom rozhodnutí napísal: „Musíme sa jasne rozhodnúť, či chceme na tomto území národný park pre prírodu a ľudí, alebo ‚lunapark‘, ktorým sa Tatranský národný park stáva.

Čo si o pripravovanom projekte myslíte vy? Podeľte sa o svoje názory v komentári.

Pozri aj: Jasná sa zmení na nepoznanie. V národnom parku začala stavba najväčšieho hotelového komplexu v celých Tatrách

etrend.sk


Komentovať (0)