Foto: Google Earth, Damian Jasna

V závere Demänovskej doline vyrastie obrovský luxusný hotelový komplex, aký na Slovensku nemá obdobu.

Rozvoj cestovného ruchu je dôležitý pre každú krajinu. Na Slovensku však akoby sa nezmyselne obmedzil na výstavbu lanoviek, hotelov a apartmánov, a to priamo v národných parkoch, ktoré sme zákonom prisľúbili chrániť, no zdá sa že robíme opak. Potvrdzuje to i najnovšia správa z Nízkych Tatier. V Jasnej totiž začala stavba obrovského luxusného komplexu, aký tu ešte nebol. 

Turisticko-športové centrum Jasná v závere Demänovskej doliny v Nízkych Tatrách je dnes jadrom cestovného ruchu v chránenom území Národného parku Nízke Tatry, no i jedným z najdôležitejších centier cestovného ruchu na Slovensku. To, čo sa s Demänovskou dolinou v posledných rokoch stalo, už ani zďaleka nepripomína chránenú oblasť národného parku. Veď si pripomeňme, ako sme si ho zákonom definovali.

Foto: maxpixel.freegreatpicture.com

Národný park podľa § 19 zák. 543/2002 Z.z. : Rozsiahlejšie územie, spravidla s výmerou nad 1000 ha, prevažne s ekosystémami podstatne nezmenenými ľudskou činnosťou alebo v jedinečnej a prirodzenej krajinnej štruktúre, tvoriace nadregionálne biocentrá a najvýznamnejšie prírodné dedičstvo, v ktorom je ochrana prírody nadradená nad ostatné činnosti.

Foto: GoogleEarth

Ak sa vám zdá, že NAPANT túto podmienku spĺňa, potom ste Demänosvkú dolinu zrejme dlho nenavštívili. Najnovšie v nej pribudne ďalší projekt, tentokrát taký, aký sme v nej ešte nevideli. Ide o obrovský hotelový komplex Damian Jasna, ktorý sľubuje rezort na svetovej úrovni. Hotelový komplex má pozostávať z 54 štandardných izieb, jedného luxusného prezidentského apartmánu, 104 štúdií a apartmánov, ktoré doplní 5 penthousov. Hosťom bude k dispozícii i dvojpodlažné wellness, spa a fitness centrum, konferenčné centrum, detský svet a niekoľko reštaurácií či dokonca obchodov.

Foto: Damian Jasna
Foto: Damian Jasna

Napriek, pre niekoho na prvý pohľad hrozivej, správe o megalomanskom projekte v chránenom území národného parku má nový komplex i svetlé momenty. Hotel má byť realizovaný s dôrazom na ochranu životného prostredia, použité majú byť lokálne materiály a projekt je navrhnutý ako energeticky úsporný. Využívať bude aj alternatívne zdroje energie a technológie na jej úsporu, ako tepelné čerpadlá, rekuperáciu tepla z odpadovej vody, inteligentné regulované vetranie, hliníkové izolačné trojsklá proti úniku tepla či úsporné osvetlenie so senzormi pohybu. Samozrejmosťou bude recyklácia odpadu, ako aj využívanie lokálnych surovín v gastronómii.

Foto: Damian Jasna
Foto: Damian Jasna

Stavba hotelového komplexu Damian Jasna začala len minulý týždeň a prvých hostí by realizátori projektu radi ubytovali už počas letnej sezóny v roku 2019. To, či ide o dobrú, alebo zlú správu, už necháme na posúdenie každého z vás. Rozvoj cestovného ruchu je pre našu krajinu určite veľmi dôležitý, no je otázka, do akej miery pritom musíme zasahovať do prírodných území, ktoré sme si zákonom určili za chránené. Napriek tomu, dostáva od nás projekt palec hore za ekologický prístup, ktorý pri stavbe a prevádzke komplexu prisľúbil.

Pozri aj: Takto nám na Slovensku miznú lesy. Národný park Nízke Tatry kvôli výrubu možno zrušia a o našich miznúcich lesoch píšu i v zahraničí

etrend.sk, startitup.sk
Uložiť článok

Najnovšie články