Ilustračná foto: Pexels

Vajcia z klietkového chovu sú pre sliepky najhoršou alternatívou.

Maloobchodné reťazce Kraj a Terno, ktoré spoločne na Slovensku prevádzkujú takmer stovku predajní, dnes zverejnili svoj záväzok ukončiť od roku 2025 používane vajec z klietkového chovu. Reagujú tak na spotrebiteľské trendy zamerané na ochranu zvierat, ktoré k rovnakému záväzku počas posledných mesiacov priviedli aj ďalšie reťazce na Slovensku, ktoré už spoločne pokrývajú viac než dve tretiny slovenského maloobchodného trhu s potravinami.

Ich rozhodnutie prichádza v čase, kedy s vajcami z klietkového chovu končia tie najvýznamnejšie firmy naprieč všetkými sektormi, vrátane potravinárskych gigantov ako Nestlé či Unilver. Záväzky zvyšovať ochranu zvierat však prichádzajú aj od hotelových sietí Hilton, Marriott či Best Western, cateringových spoločností Sodexo či Compass Group, ale aj od maloobchodných sietí REWE a Carrefour. Na Slovensku už takéto záväzky spravili nedávno reťazce Tesco, Lidl, Kaufland a Billa.

Klietkový chov spôsobuje sliepka frustráciu

Vajcia z klietkového chovu sú pre sliepky najhoršou alternatívou. V klietkovom chove má každá sliepka životný priestor o veľkosti hárku papiera A4 a nemôže v ňom robiť nič, čo je pre ňu prirodzené a dôležité – nemôže sa hrabať v zemi, nemôže sa kúpať v prachu, či si postaviť vlastné hniezdo. Podmienky klietkového chovu spôsobujú sliepkam frustráciu a vedú ku konfliktom, zraneniam, a neraz aj ku kanibalizmu.

Foto: Pexels

Aj kvôli tomu sa pozornosť spotrebiteľov a spotrebiteliek upiera smerom k alternatívam v podobe bezklietkových chovov, ako sú podstieľkový chov, chov s voľným výbehom, či bio chov. Prieskum agentúy Focus zo začiatku roka taktiež ukázal, že až 54 % ľudí by na Slovensku postavilo tento chov mimo zákon a 52 % si myslí, že by reťazce nemali vôbec ponúkať vajcia z klietkového chovu.

„Pri výbere dodávateľov uprednostňujeme lokálnych producentov či farmárov, pre ktorých je kvalita potravín a ich dobrý vzťah k prírode samozrejmosťou. Intenzívne hľadáme nových dodávateľov vajec z voľného výbehu. Podarilo sa nám zabezpečiť vajíčka od slovenského dodávateľa Kovačik Farm, ktorý chová sliepky v obci Trebašovce, kde majú zabezpečené veľmi dobré podmienky. Vajíčka z klietkového chovu budeme postupne vyraďovať podľa toho, ako sa nám bude dariť nahrádzať ich produkciou z voľného výbehu. Záleží na tom nielen nám, ale aj našim zákazníkom,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti TERNO real estate Stanislav Čajka.

Krutosť v modernom svete nemá miesto

Rozhodnutie zverejniť tento záväzok prišlo v spolupráci so združením Humánny pokrok, ktoré sa zameriava na ochranu zvierat na Slovensku a ktoré pomohlo priviesť na svet už niekoľko podobných záväzkov.

“Sme veľmi radi, že si čoraz viac značiek uvedomuje, že hlas spotrebiteľov a spotrebiteliek volajúcich po lepšej ochrane zvierat nemožno prehliadať. Rozhodnutie reťazcov Kraj a Terno vnímame ako ďalší signál, že dni klietkového chovu sú na Slovensku už pomaly zrátané a že krutosť voči zvieratám nemá v modernom obchode svoje miesto,” dodáva Martin Smrek, koordinátor kampane Viac neznesiem, v ktorej už takmer 20 000 ľudí vyzýva na ukončenie používania vajec z klietkového chovu.

Foto: Pexels

Odklon od klietkového chovu nie je len záležitosťou Slovenska, ale jedná sa o celosvetový trend. Potvrdzuje to aj rýchle napredovanie Európskej občianskej iniciatívy Koniec doby klietkovej, ktorá vyzbierala už viac než 1,2 milióna podpisov za zákaz používania klietok v celej Európskej únii. Návrhom zákazu sa teda bude musieť čoskoro zaoberať Európsky parlament, ktorý rozhodne o tom, či bude už čoskoro klietkový chov postavený nadobro mimo zákon.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )