Lucarelli [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Pradiarka pestrá je nebezpečný pavúk.

Rodinné posedenie v Stupave malo neočakávanú dohru. Počas spoločných chvíľ rodina spozorovala pavúka a rozhodli sa ho premiestniť od nich preč. To ale netušili, že ide o najjedovatejšieho pavúka na Slovensku – pradiarku pestrú. 

Ako uvádza portál TVNoviny.sk rodina pavúky nezabíja, čo je naozaj správny postoj. No tento správny postoj sa im teraz vypomstil. 37-ročná Dana sa rozhodla dať pavúka preč, lebo jej mama má z nich strach. Preto ho jemne chytila a chystala sa ho odhodiť. Pri dotyku ju však pavúk uhryzol do prsta.

Pradiarka pestrá

  • latinsky Cheiracanthium punctorium, patrí medzi článkonožce a je najjedovatejším pavúkom na Slovensku
  • je veľká asi iba 1 až 1,5 centimetra
  • jej výskyt je zriedkavý
  • žije najmä vo voľnej prírode, domom a bytom sa zvyčajne vyhýba
  • útočí iba v sebaobrane, jej uhryznutie je bolestivé, podobne ako uštipnutie sršňom

Rainer Altenkamp, Berlin [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Dane začala rana krvácať a začala mať prvotné bolesti. Pavúka rodina odfotila a začala pátrať. Zistili, že ide o jedovatú pradiarku pestrú a okamžite preto volali zdravotnú službu. Do momentu kým prišla sanitka, žene už začala tŕpnuť celá ruka. Zdravotný personál jej pichol injekcie a premiestnil ju do sanitky.

Cestou do nemocnice žene začali tŕpnuť aj nohy a prestávala komunikovať. Našťastie po niekoľkých hodinách v nemocnici  jej najväčšie príznaky odzneli a mohla by prepustená do domácej liečby. Paralýza však podľa slov sestry, ako uvádzajú TV Noviny, môže trvať aj tri dni.

Najnovšie články