Pracovníčka Ústavu klinickej mikrobiológie Ústrednej vojenskej nemocnice( ÚVN) v Ružomberku testuje vzorky na prítomnosť ochorenia COVID-19, foto:TASR - Oliver Ondráš

Od začiatku pandémie sa na Slovensku urobilo už viac ako 4,6 milióna PCR testov.

Na Slovensku v stredu (1.12.) pribudlo 7853 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 22 945 PCR testov. Celkovo tak evidujeme 697 491 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

Počet hospitalizovaných štvrtý deň po sebe klesol

Počet hospitalizovaných sa znížil o 33, v nemocniciach je 3 394 pacientov. Počet obetí koronavírusu s pozitívnym testom je 14 606, pribudlo najviac obetí za deň od marca – 103. Zvýšil sa aj počet zaočkovaných osôb o 3 110momentálne ich je 2 648 585.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji, konkrétne 1 183. V Bratislavskom kraji úrady evidujú 1 161 nových prípadov, v Košickom 1 016 a v Trenčianskom 998. V Nitrianskom kraji testy odhalili 984 koronavírusových infekcií, v Banskobystrickom 947, v Prešovskom 826 a v Trnavskom 738.

Čo sa týka antigénového testovania, z 30 393 ukončených testov pribudlo 1 388 pozitívnych. Viac ako 70 percent z nich sa doteraz nezaočkovalo. V rámci PCR testovania nebolo zaočkovaných alebo bolo len čiastočne zaočkovaných takmer 73 percent ľudí.

„V nemocniciach je 3 394 pacientov s COVID-19, na jednotke intenzívnej starostlivosti a oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny je 600 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 291 ľudí. Viac ako 82 percent z nich nie je zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky,” doplnila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 648 585, pričom za predchádzajúci deň pribudlo 3 110 očkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 348 320 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 314 ľudí. Tretiu dávku už dostalo celkovo 430 894 osôb, pričom za uplynulý deň sa preočkovalo 12 182 ľudí.

Celkový počet úmrtí „na COVID“ je 14 606 a celkový počet úmrtí „s COVIDom“ je 2 726.

Členské štáty EÚ by mali zvážiť povinné očkovanie

Štáty v Európskej únii (EÚ) by mali zvážiť povinné očkovanie v rámci boja proti variantu koronavírusu omikron. V stredu to povedala šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, podľa ktorej by vakcíny mohli zohrať rozhodujúcu rolu pri potláčaní tohto „vysoko nákazlivého“ variantu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Podľa von der Leyenovej je „pochopiteľné a vhodné“, že členské štáty EÚ diskutujú o povinnom očkovaní proti ochoreniu COVID-19 vzhľadom na to, že tretina obyvateľstva európskej dvadsaťsedmičky je neočkovaná. „Ako môžeme podporiť a potenciálne premýšľať o povinnom očkovaní v rámci Európskej únie? Toto si vyžaduje diskusiu. Vyžaduje si to spoločný prístup, ale myslím si, že je to diskusia, ktorú treba viesť,“ vyjadrila sa predsedníčka

Foto: SITA/AP

Európskej komisie.

Len jednotlivé členské štáty môžu zaviesť povinné očkovanie. Niektoré krajiny už takéto kroky avizovali, ako napríklad Rakúsko a Grécko. Budúci nemecký kancelár Olaf Scholz sa tiež vyjadril, že podporuje povinné očkovanie. Zavedenie povinnej vakcinácie pre vybrané skupiny ľudí plánuje aj Česko.

Prítomnosť variantu omikron, ktorý identifikovali po prvý raz v Juhoafrickej republike, potvrdili už zhruba dve desiatky krajín vrátane niekoľkých členských štátov EÚ či USA. Mnohé štáty zároveň sprísnili cestovné reštrikcie. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však upozornila krajiny, aby svojimi opatreniami netrestali juhoafrické štáty, ktorých sa reštrikcie dotkli najviac. Epidemiologička z WHO Maria van Kerkhove vysvetlila, že zákaz cestovania uvalený na Juhoafrickú republiku spôsobil problémy pre prevoz vzoriek vírusu.

Skoré informácie o variante koronavírusu omikron naznačujú, že spôsobuje mierny priebeh ochorenia COVID-19. WHO zaradila omikron medzi varianty vzbudzujúce obavy vzhľadom na ich možnú vyššiu infekčnosť.

 

Uložiť článok

Najnovšie články