Foto: TASR/AP

Na Slovensku registrujeme celkovo 99 304 pozitívnych prípadov koronavírusu.

Na Slovensku v utorok (24.11) pribudlo 1 811 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 10 145 testov. Celkovo tak evidujeme 99 304 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

V utorok pribudlo 2 805 vyliečených pacientov. Celkovo sa z ochorenia vyliečilo 50 738 ľudí. V nemocniciach je aktuálne s ochorením alebo s podozrením naň 1 684 pacientov, ochorenie bolo potvrdené u 1 491 osôb, na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 88 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 125 pacientov s ochorením COVID-19.

Spolu laboratóriá už na ochorenie otestovali 1 034 492 vzoriek. Počet úmrtí pacientov s pozitívnym testom na nový koronavírus je 732.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 811 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 937 pozitívne testovaných antigennymi testami. Je to 17,85 % z 10 145 pozitívne ukončených RT-PCR vyšetrení a 4,42 % z 21 198 antigénnych testov za včerajší deň.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Prešovskom kraji (365), nasleduje Trenčiansky kraj (348), Trnavský (295), Žilinský (213), Košický (196), Banskobystrický (166), Nitriansky (147) a Bratislavský (81). Je medzi nimi 838 mužov a 973 žien.

Mení sa vyhláška o hraniciach

Deti do sedem rokov nebudú po príchode zo zahraničia povinne testované. Doteraz to platilo pre deti do troch rokov. Testovanie však môže nariadiť regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo lekár. Vyplýva to z upravenej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva ku karanténnym povinnostiam osôb pri vstupe na územie SR s platnosťou od štvrtka 26. novembra od 7.00 h. TASR o tom informoval Marek Eliáš z ÚVZ SR.

Foto: TASR – Lukáš Grinaj

Pri bezpríznakovom priebehu sa izolácia končí pre deti do sedem rokov ukončením povinnosti domácej izolácie osôb žijúcich s nimi v spoločnej domácnosti, doteraz to bolo do troch rokov veku. Výnimku z izolácie a testovania dostanú aj ľudia, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku a sú občanmi krajiny EÚ, Európskeho hospodárskeho priestoru alebo Švajčiarska a v ostatných troch mesiacoch prekonali ochorenie COVID-19, o čom musia mať potvrdenie od lekára na formulári.

Výnimky a zoznam menej rizikových krajín

Osoby s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku, ktoré vstupujú alebo opúšťajú Slovensko pre diagnostiku a liečbu, ako aj ich blízke osoby, už nebudú musieť žiadať o výnimku ministerstvo zdravotníctva, ak ich pobyt nepresiahne 12 hodín. “Musia však predložiť lekárske pozvanie alebo následne potvrdenie o ošetrení. Ak ich pobyt presiahne 12 hodín, musia požiadať o posúdenie žiadosti na webstránke ministerstva zdravotníctva https://cestujem.standardnepostupy.sk,” vyplýva z vyhlášky.

Výnimku budú mať naďalej zamestnanci prevádzkovateľov kritickej infraštruktúry, spresňuje sa však, že pre energetiku a priemysel súhlas vydáva ministerstvo hospodárstva, pre elektronické komunikácie ministerstvo dopravy. “Výnimku majú aj hráči športových tímov a členovia realizačných tímov, ktorí cestujú na športové súťaže (TIPOS extraliga, Ice Hockey League alebo MOL Liga), musia však mať o tom potvrdenie,” dopĺňa sa vo vyhláške.

Na zozname menej rizikových krajín sa už nebude nachádzať Grécko a pribudnú Írsko a Singapur. “Výnimka z povinnej izolácie za predpokladu predloženia negatívneho PCR testu sa okrem krajín Európskej únie bude vzťahovať aj na ostatné krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru, teda vrátane Veľkej Británie, Nórska, Islandu a Lichtenštajnska i Švajčiarska,” dodal Eliáš.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )