Foto: TASR/AP

Všetko odštartoval film o odpade v oceánoch, keď mala Greta len 8 rokov.

Keď sa v auguste 2018 rozhodla vymeniť školské lavice za priestor pred švédskym parlamentom, zrejme ani netušila, aký dopad bude mať jej konanie na globálnu spoločnosť. Netrvalo dlho a Greta Thunberg sa stala tvárou celosvetového hnutia najmä mladých ľudí upozorňujúcich na nečinnosť krajín v oblasti klimatickej zmeny. Čo sa však dialo v živote mladej aktivistky predtým ako ju spoznal celý svet?

V súčasnosti je hlasom miliónov ľudí zo všetkých kútov sveta ako aj tisícov vedcov, ktorých roky nikto nepočúval. Tomu všetkému však predchádzal trpký ľudský príbeh rodiny s dieťaťom, ktoré „postupne mizlo v určitej forme temnoty“. Práve tak totiž opisuje nástup príznakov Aspergerovho syndrómu u svojej dcéry matka Grety Thunberg, Malena Ernman. Príbeh svojej rodiny opisuje v novej knihe s titulom Our House is on Fire: Scenes of a Family and a Planet in Crisis, ktorá vyjde začiatkom marca, informuje britský The Guardian.

Aktivistka Greta Thunberg na klimatickom summite OSN v Madride, foto: Archív TASR

Prestala rozprávať aj jesť

Malena Ernman vo svojej novej knihe opisuje neobyčajný príbeh transformácie tichého dievčaťa na aktuálne najsilnejší hlas vo svete volajúci po riešeniach a diskutovaní o klimatickej zmene. Okrem toho má byť kniha aj príbehom rodiny, ktorá sa musela vysporiadať s diagnózou autistického spektra. „Prestala hrať na klavír. Prestala sa smiať. Prestala rozprávať. A prestala jesť,“ hovorí Ernman o svojej dcére pre The Guardian.

Problémy sa u Grety objavili v roku 2011, keď mala len 8 rokov. Práve vtedy sa začala zaujímať o stav, do ktorého ľudstvo dostalo našu planétu. Stať sa tak podľa britského denníka malo potom, ako v škole videla film o znečisťovaní svetového oceánu a známom „ostrove plastov“ v Tichom oceáne. V nasledujúcich mesiacoch mala Greta zažívať depresívne nálady spojené s nechutenstvom. V priebehu niekoľkých týždňov schudla 10 kg. Lekári jej následne diagnostikovali Aspergerov syndróm.

Foto: Archív TASR/AP

S protestami nesúhlasili

Podľa rodičov Thunbergovej všetko zmenil august 2018, kedy sa začal už známy príbeh s protestami mladej aktivistky pred švédskym parlamentom. Jej otec Svante Thunberg s konaním svojej dcéry najskôr nesúhlasil, neskôr však uvidel, aký pozitívny vplyv majú na Gretu jej protesty. Kontakt s množstvom iných ľudí a najmä prispievanie k problematike, ktorá ju ešte ako 8-ročnú uviedla do depresie, mal na Gretu podľa jej rodičov veľmi pozitívny vplyv.

V uplynulých dvoch rokoch sa Greta Thunberg stala symbolom tej časti spoločnosti, ktorá volá po diskusii a prijímaní riešení klimatickej zmeny. Mladá aktivistka napriek svojmu zdravotnému hendikepu opakovane vystupovala na medzinárodných fórach a konferenciách, kde priamo konfrontovala svetových lídrov v snahe otvoriť im oči pred problémom, ktorý jej život zmenil ešte v roku 2011.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )