Foto: Pixabay

Čítanie myšlienok je pomerne kontroverznou témou.

Na jednej strane, zvedavosť je prirodzená ľudská vlastnosť a z času na čas si hádam každý želá vedieť tomu druhému čítať myšlienky. Na druhej strane však to, čo si myslíme, je súčasťou nášho súkromia a predstava, že by ho niekto narušil čítaním myšlienok nie je práve najpríjemnejšia. Pre vedcov je však táto oblasť bez ohľadu na súkromie mimoriadne lákavá a zdá sa, že urobili krok vpred.

Článok pokračuje pod videom ↓

Kognitívne mapy

V jednom z experimentov sa vedci zamerali na oblasť mozgu známu ako hipokampus. V nej majú potkany neuróny, ktoré sa aktivujú okamžite, keď sa zviera ocitne v istom prostredí. Keď sa tieto neuróny aktivujú, dochádza v mozgu k tvorbe tzv. kognitívnych máp. Na podobnom princípe sa v priestore orientuje aj človek. Kognitívnu mapu si napríklad vytvárame na ceste medzi prácou a domovom. Iste si cestu dokážete poľahky vybaviť aj s mnohými detailmi. Vedcom sa podarilo do kognitívnej mapy hlodavcov nahliadnuť a nielen to. Vďaka nej dokážu určiť aj to, kam budú smerovať ďalšie kroky hlodavca.

Bludiská

Autori štúdie v časopise Neuron uviedli, že vďaka kognitívnym mapám a aktivite špecifického druhu neurónov dokážu zistiť dve veci, a to kde sa potkan práve nachádza, ale aj to, kam pôjde o chvíľu. Dôkazom je experiment, v rámci ktorého boli potkany umiestnené do bludiska s 8 ramenami, pričom v troch z nich bola ukrytá potrava. Najprv vedci skúmali pamäťové schopnosti potkana. Chceli vedieť, či si zviera zapamätá, ktoré z ramien bludiska ukrýva potravu ale aj to, či si zapamätá, ktoré ramená už preskúmalo a ktoré ešte nie.

Foto: pixabay

Uvažovanie o mieste

Počas toho, ako potkan bludiskom prechádzal, vedci skúmali jeho mozgovú aktivitu. Na základe poradia, v akom sa oblasti buniek aktivovali, dokázali vedci odhadnúť, kam sa potkan pohne najbližšie. Dokážu tak sledovať, ako zviera uvažuje o prostredí, v ktorom sa práve nachádza. Potkan je totiž inteligentnejší, ako si mnohí ľudia myslia a počas toho, ako sa nachádza na jednom mieste, dokáže uvažovať nad ďalším, dokáže napríklad myslieť na to, do ktorého ramena bludiska sa chce vybrať.

Aj keď tento výskum by mohol znamenať prelom a je vskutku zaujímavý, jeho využitie je zatiaľ veľmi obmedzené, nevzťahuje sa totiž na všetky typy pamäte, ktorými zviera, ale aj človek disponuje. Čo si o čítaní myšlienok myslíte vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

iflscience
Uložiť článok

Najnovšie články