Ilustračná foto: Unsplash

Zaujímavý krok YouTube poteší milióny fanúšikov. Pre Slovákov ale zatiaľ oficiálne nie.

Obľúbená videoplatforma YouTube ponúka svojim návštevníkom milióny (ak nie aj viac) videí, ktoré nikto nikdy neuvidí všetky. Medzi nimi možno natrafiť na oficiálny obsah, ktorý je zadarmo, amatérske videá nahraté používateľmi platformy a aj ilegálne nahraté celé epizódy seriálov či kompletné celovečerné filmy. Pokiaľ ale nie ste fanúšikmi pirátskeho obsahu, zrejme si práve kvôli spomínaným filmom a seriálom platíte streamovacie služby ako Netflix či HBO Max. Už čoskoro ale zrejme budete môcť predplatné týchto služieb zrušiť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Samotný YouTube si veľmi dobre uvedomuje svoj potenciál a zatiaľ čo obsah v podobe filmov a seriálov doposiaľ ponúkal za špeciálny poplatok, teraz sa rozhodol pristúpiť k veľmi nezvyčajnému, no nemálo pozitívnemu kroku. Stovky hodín filmov a seriálov totiž sprístupní na streamovanie celkom zadarmo, informuje portál Unilad.

Viac ako 4-tisíc epizód seriálov zadarmo na YouTube

Ako gigant vysvetlil vo svojom blogovom príspevku, k dispozícii na bezplatné zhliadnutie bude viac ako 4-tisíc epizód starších, no známych a obľúbených seriálov a rôznych reality show, ako Hell´s Kitchen s Gordonom Ramseym, fantasy seriál Andromeda a ďalšie. Obsah sa bude pravidelne dopĺňať každý týždeň o 100 nových titulov. Tie staršie ale z platformy na bezplatné zhliadnutie z ponuky zmiznú.

Foto: YouTube (press)

Samozrejme, má to háčik a nie jeden, ale rovno dva. Tým najpodstatnejším je ten, že aj keď YouTube ponúkne možnosť zhliadnuť vybrané filmy či epizódy seriálov zadarmo, divák bude musieť pretrpieť zopár reklám. Tým druhým je fakt, že takýto obsah bude oficiálne dostupný len používateľom na území Spojených štátov amerických.

To by ale koniec-koncov nemuselo predstavovať vážnejší problém pre návštevníkov YouTube z iných kútov sveta, ktorí pri surfovaní internetom využívajú VPN, ktorá možnosť sledovať obsah zadarmo umožní prakticky odkiaľkoľvek. Stačí si presmerovať IP adresu na územie USA. Nevýhodou ale bude streamovanie obsahu len v anglickom jazyku a bez možnosti slovenských či českých tituliek.

Foto: YouTube (press)

Aj filmy od obľúbených producentov

Nie je zatiaľ jasné, či YouTube bude filmy a seriály ponúkať časom aj na ostatných trhoch. Európania by sa tejto možnosti určite potešili. Obzvlášť, keď k 4-tisícom epizód seriálov pribudne aj viac ako 1 500 filmov od viacerých distribútorov. YouTube spomína exkluzívne zmluvy s distribútorskými a produkčnými spoločnosťami ako sú Disney Media & Entertainment Distribution, Warner Bros., Paramount Pictures, Lionsgate a ďalšími. Prevažne má ísť tiež o staršie snímky, no mimoriadne obľúbené. Medzi nimi napríklad Nevesta na úteku (Runaway Bride) s Juliou Roberts a Richardom Gerom v hlavných úlohách, či slávna komédia Pravá blondínka (Legally Blonde) a ďalšie.

Jednotlivé tituly budú dostupné s kvalitným zvukom a v 1080p rozlíšení.

Unilad, YouTube