Ryan a heroin user in East Liverpool Ohio USA shoots up heroin and gets high from it. Ryan needs heroin everyday as does his partner License: Rights-managed, Restrictions: Credit line: Profimedia

Po smrteľnej droge stále siaha viac ľudí.

Heroín je smrtiaca rekreačná droga, ktorej účinky spôsobujú stav tak silnej extázy, že je telo silne závislé po prvom užití. Opiát z Londýna vyrábajú od 19. storočia, dodnes patrí medzi najsilnejšie drogy na našej planéte.

Odborný názov tejto drogy je diacetylmorfín a v rýchlosti účinku nemá konkurenciu. Toleranciu si telo buduje každou dávkou. Závislého to vedie k navyšovaniu množstva užitej drogy, ktorú mnohí, bohužiaľ, nedokážu odhadnúť. Predávkovaním takzvanou „zlatou dávkou“ umiera takmer 5 ľudí na 100-tisíc obyvateľov v USA. Čísla sú skutočne alarmujúce.

Čo je ale na heroíne tak návykové, že aj cez všetky výstrahy a upozornenia zo všetkých strán závislých stále pribúda?

Vedec objavil aspirín, pár dní na to heroín

Nádherné makové kvietky a lúky sú častou inšpiráciou pre umelecké romantické maľby. Ich využitie pre našu spoločnosť však nie je len v pekárstve a chutných makových chleboch. Z maku sa totiž mimo iného vyrába jedna z najsmrteľnejších látok na svete.

Foto: Unsplash

Využitie nedozretých makových hlavíc za účelom výroby látok s omamným účinkom začalo prvýkrát v Mezopotámii, jeho história siaha až do roku 3400 p.n.l. Prvýkrát sa syntetizoval v roku 1874, keď britský chemik C. R. Alder Wright skúmal reakcie morfínu s rôznymi kyselinami. Po pokuse, pri ktorom varil niekoľko hodín bezvodý morfín s acetanhydridom, vyrobil diacetylmorfín, slabšieho predchodcu dnešnej drogy.

Jeho pravú podobu objavil Felix Hoffman 23 rokov po Wrightovi, zhodou okolností sa mu to podarilo 11 dní potom, čo tento vedec vynašiel aspirín. Heroín sa potom predával ako nenávyková podoba morfínu a liek na detský kašeľ. Na trhu bol ako liečivo podávaný od roku 1898 do roku 1910. Vtedy farmaceutická spoločnosť Bayer, pre ktorú Hoffman pracoval, zistila, že v črevách metabolizuje na morfín.

Kreativite sa medze nekladú

Heroín prichádza v mnohých farbách i spôsoboch užitia. Užívatelia v Mexiku radi uvidia jeho bielu formu, na ulici sa zase najčastejšie stretneme s variáciami hnedej. Mimo jeho bežnej sypkej formy tiež nájdeme tuhú, čiernu hmotu, ktorú Mexiko rado nazýva „black tar“ – čierny decht. Problém s drogou má aj juhozápadná Ázia, kde užívateľov stále pribúda.

Filmy stereotypne zachytávajú nahrievanie prášku miešaného s vodou na lyžičke obalenej alobalom a následné injekčné vstrieknutie do žily – pri tejto metóde tiež hrozí najväčšie riziko predávkovania sa.

Pokiaľ užívateľ nepoužije vodu, nahreje prášok na lyžičke a potom vdýchne dym, použil metódu inhalovania, ktorej sa niekedy hovorí aj „naháňanie draka„. Mimo iné sa prášok nemusí nahriať vôbec a miesto toho sa vdýchne priamo do nosnej dutiny, vtedy využije užívateľ metódu, ktorej sa hovorí sniffing či snorting. Ten sa využíva napríklad aj pri kokaíne.

Foto: Pixabay

Rýchlosť nástupu účinkov sa líši v závislosti na dávke, druhu a spôsobe užitia, ale vo všeobecnosti je heroín populárny práve vďaka tomu, že nastávajú veľmi rýchlo. Pri vdýchnutí dymu nastáva efekt v rámci niekoľkých minút, pri injekčnom podaní už do niekoľkých sekúnd. Účinok trvá asi hodinu a po skončení účinku cíti človek nepríjemné stavy ešte niekoľko hodín. Dĺžka nepríjemného dojazdu po heroíne závisí od rôznych faktorov, najviac zaváži, či užívateľ kombinuje drogu s inými substanciami.

Intenzívna slasť či falošný pocit bezpečia

Silné euforické pocity ostávajú hlavným dôvodom, pre ktorý chce človek zažiť účinok heroínu. Potom, čo začne droga účinkovať, nastane masívny prílev chemických zmien v mozgu, ktoré užívatelia opisujú ako rozkoš či uvoľnenie sa. Prirovnávajú ju k pocitom tisícnásobného orgazmu.

Tieto umelé pocity vyhľadávajú hlavne ľudia, ktorým v živote chýbajú pozitívne pocity. To aj cez fakt, že počas opakovaného používania tento pocit postupne nahradí stále viac a viac nepríjemných stavov. Takto napríklad pomôže človeku na chladnej ulici cítiť sa príjemnejšie a teplo. Pneumónia a hypotermia sú ale stále prítomné riziká a prichádzajú ako následok oklamania hlavy a ustlania si napríklad aj na snehu.

Droga taktiež mení myšlienky, pocity i vnemy. Najčastejšie dostanú osobu do tranzu, v ktorom sa oddelí od sveta a pláva v snivom opare. Všetky účinky závisia na mozgu a nervovom systéme. To je dôvodom, prečo existujú rozdiely v tom, aký dopad bude mať droga na telo. Kým jednému bude účinkovať formou príjemných emócií a uvoľnenia, druhému spôsobí veľmi nepríjemné stavy, úzkosť či paniku.

Z rozprávky do nočnej mory

Prvá dávka nie je pre veľkú časť ľudí príjemná – telo sa látky zľakne a nastane snaha dostať ju z tela von. To znamená okamžité zvracanie, ktoré nesie v spojení s obmedzeným dýchaním riziko udusenia. Cez to ale siahne takmer každý po droge znovu.

Foto: Pixabay

Najväčší problém heroínu je totiž v jeho návykovosti. Dodnes patrí medzi jednu z najviac návykových nelegálnych substancií na svete, s vysokou šancou na vznik závislosti po jedinej dávke (s hodnotou 2,5 z troch má tak medzi komerčnými drogami prvé miesto). Väčšinou ide o veľmi rýchly proces, počas ktorého sa môže z hocikoho stať do niekoľkých týždňov osoba, ktorú by sme na ulici stretnúť určite nechceli.

Obrovské následky pre hlavu aj telo

S pribúdajúcimi mesiacmi si podobne ako pri iných látkach vytvára telo toleranciu. Zároveň mu ale stačí pár dní bez dávky a tolerancia klesá natoľko, že bežne používané množstvo znamená kómu a smrť. Čím dlhšie je človek závislý, tým ťažšie sú pre neho zdravotné následky, ktoré telu spôsobí.

Bežné zdravotné problémy zahŕňajú infekcie a srdcové infekcie, potraty, znížené libido, kôrnatenie ciev a žíl, abscesy, pľúcne choroby ako pneumónia či poruchy obličiek a pečene. Pri injekciách zase heroín zvykne darovať HIV/AIDS či žltačku. To je spôsobené zníženou hygienou a delenia si jednej injekcie medzi závislými.

Tí idú až za hranice premýšľania, sú schopní vykradnúť dom svojich rodičov či predávať svoje telá kvôli peniazom za jednu dávku naviac. Mnohí z nich prestanú vnímať realitu, Na mentálne problémy neexistuje mnoho štúdií kvôli neochote a nedostatku respondentov, hoci štúdia v Iráne vykonaná na 96 závislých na ópiu a 96 na heroíne, ukázala jasné zvýšenie agresívnych a obsesívnych tendencií, disociačných a úzkostných porúch, depresií či psychózy (halucinovania).

Foto: Unsplash

Utrpenie pri odvykaní je nepredstaviteľné

Prvé prejavy abstinenčných príznakov pri silnej závislosti totiž prichádzajú niekoľko hodín po poslednej dávke a intenzívne stavy bolesti budú osobu sprevádzať dlhé dni.

niekoľko hodín po poslednej dávke sa dostáva závislý do stavu, kedy si jeho telo žiada drogu. Začína zvyšujúca sa nervozita, bolesti, následne hnačky, nespavosť, triaška na celom tele, pot a strata sústredenia. Po prvom dni od poslednej dávky začínajú tieto prejavy stúpať, objavuje sa prudké nutkanie zvracať, silné bolesti brucha, vyčerpanosť a urgentná potreba drogy.

Nasledujúce dni sú pre odvykajúceho peklom. Prechádza si striedavo procesom zimy, chladu, prichádza zúfalstvo, agresivita a volanie po dávke. Pritom začne byť neschopný aj dvihnúť sa z postele. Neustále ho bolia ho svaly, kosti a dostáva tiky v nohách. Striedavo sa spotený budí, trasie a zvracia. Počas tohto potrebuje asistenciu druhej osoby, silné lieky proti bolesti a pokiaľ je to možné, čo najviac vody.

Tieto stavy začnú ustupovať po štvrtom dni a detox sa ukončuje zvyčajne po siedmom dni, kedy osoba prekoná fyzické príznaky abstinencie. V tejto fáze však stále pretrváva psychická závislosť a netreba sa radovať predčasne. Pokiaľ človeka pri odvykacom procese necháte vyjsť na ulicu po týždni, je takmer isté, že jeho prvé kroky budú k dílerovi. V tomto momente odborníci pokračujú v liečbe, nasádzajú terapiu a pomáhajú človeku k úspešnému ukončeniu so závislosťou nadobro.

Tieto príznaky sa, samozrejme, líšia v intenzite podľa celkového zdravia, tolerancie aj toho, akú silnú závislosť človek má.

Británia predpisuje heroín na recept

Pod lekárskym názvom diamorfín sa heroín predpisuje ako silný liek proti bolesti. Británia ho predpisuje v prípadoch akútnych bolestí, fyzickej traumy, pooperačných bolestiach, chronickej bolesti a častokrát pri posledných fázach nevyliečiteľných porúch. V iných krajinách sa miesto neho v týchto prípadoch využívajú morfíny či iné silné opioidné lieky. 

Slováci vyhľadávajú iné neresti

Hoci cez Slovensko často heroín prúdi kvôli pašovateľom, samotní občania na našom území túto smrteľnú drogu vyhľadávať nezvyknú. Problémy so závislosťami na Slovensku v posledných rokoch stúpajú hlavne v súvislosti s pervitínom, ktorý nahradil experimenty s heroínom po páde železnej opony.

Pervitín zadržaný Políciou Slovenskej republiky. Foto archív TASR – KR PZ v Trenčíne

Ako ukazuje štatistika EMCDDA, trh s drogami na Slovensku je charakteristický domácou výrobou/pestovaním rastlinného kanabisu a metamfetamínu. Obe drogy sa tiež dovážajú z Českej republiky prostredníctvom domácich a medzinárodných organizovaných kriminálnych skupín (Organized criminal groups – OCGs). Domáca výroba metamfetamínu sa realizuje v malých, tzv. ”kuchynských” laboratóriách, využívajúc efedrín alebo iné voľne dostupné lieky obsahujúce pseudoefedrín. Heroín pochádza z Afganistanu a cez Maďarsko využívajúc tzv.”Balkánsku” cestu je dopravovaný na Slovensko.

Hlavným problémom je na Slovensku alkoholizmus, ktorý sa roky zdanlivo nerieši. Spotreba alkoholu na Slovensku stúpa každým rokom. V roku 2019 sme v štatistike zverejnenej WHO dostali nelichotivé deviate miesto v počte litrov alkoholu na hlavu (11,4), a dostali tak umiestnenie medzi Ruskom (11,5) a Írskom (11,4). Problém s heroínom je tak na Slovensku naozaj minimálny a takmer neexistujúci, čo sa týka štatistík.

Addiction Center, Talk to Frank, PMC, PubMed, A Brief History of British Drug Policy, Very Well Mind, Web MD, EMCDDA, WHO
Uložiť článok

Najnovšie články