Ilustračné foto: Unsplash

Ak ste muž, pravdepodobne si všímate, že ženám vo vašom okolí býva zima. Ak ste žena, pravdepodobne mužom vo vašom okolí býva teplo.

Či ste žena alebo muž, každý z nás má iné preferencie, čo sa týka teploty. A síce sa nájdu prípady, kedy niektorým ženám býva teplo a naopak mužom chladnejšie, vo väčšine je to práve naopak. Prečo teda býva ženám častejšie zima ako mužom? 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ak sa domnievate, že odpoveď je potrebné hľadať v biológii, trafili ste do čierneho. Ako pre portál The Conversation uvádza zdravotnícka doktorandka Charlotte Phelpsová a docent biomedicíny Christian Moro z austrálskej Bondovej univerzity, pri približnej rovnakej telesnej hmotnosti majú ženy tendenciu mať menej svalov, ktoré zabezpečujú teplo. Ženy majú tiež viac tuku medzi kožou a svalmi, čo spôsobuje, že pokožka pôsobí chladnejšie, keďže je, logicky, ďalej od ciev.

Foto: Pixabay

Rozdiely v hormónoch

Organizmus žien disponuje hormónmi estrogén a progesterón, ktoré prispievajú k zvýšeniu teploty tela a pokožky. Estrogén rozširuje cievy v končatinách, čo spôsobuje, že do okolitého vzduchu sa môže vytrácať viac tepla. Progesterón zase môže spôsobiť zúženie ciev na koži, čo znamená, že do niektorých oblastí bude prúdiť menej krvi, aby sa vnútorné orgány udržiavali v teple, avšak ženy na povrchu tela budú cítiť väčší chlad. Hormóny tiež majú efekt v tom, že ruky, nohy či uši žien bývajú o tri stupne Celzia chladnejšie ako u mužov.

Na teplotu vplýva aj menštruačný cyklus. U žien, ktoré sú približne týždeň po ovulácii, je teplota najvyššia, lebo sa hladiny hormónu progesterónu zvyšujú. To znamená, že v tomto období môžu byť obzvlášť citlivé na chlad.

Foto: TASR – Dano Veselský

Nie len ľudia

Tento fenomén rozdielnych teplôt medzi pohlaviami nie je pozorovaný iba u ľudí. Štúdie vykonané na vtákoch a cicavcoch ukazujú, že samci sa bežne zhromažďujú v chladnejších oblastiach, kde je tieň, zatiaľ čo samice spolu s mláďatami sa zdržiavajú na teplejších a slnečných miestach.

Podľa vedcov tu treba evolučný dôvod a teda, že samice preferujú teplejšie prostredie, aby mohli byť viac s mláďatami, ktoré ešte nie sú schopné regulovať svoju teplotu.

Ilustračná foto: Unsplash

Aké je riešenie?

To všetko je síce pekné, ak sa ale partneri či kolegovia v práci nevedia dohodnúť na tom, či bude pustený ventilátor alebo klimatizácia, tieto poznatky sú vlastne zbytočné.

Vedci navrhujú, že v prípade párov je možné spať s oddelenými paplónmi, čo je jeden z bežných spôsobov teplotnej regulácie počas noci.

Kým v domácnosti je to možné pomerne ľahké regulovať, horšie je to na pracovisku, napríklad v kancelárii. Tu vedci navrhujú, aby ľudia používali malé lokálne spotrebiče na ohrievanie, či naopak na ochladzovanie vzduchu. Patria sem stolové ventilátory, vyhrievané stoličky a prikrývky, či ohrievače nôh.

Vďaka tomu je možné poskytovať individuálny komfort jednotlivým ľuďom bez ovplyvňovania ostatných naokolo. V konečnom dôsledku to tiež môže viesť k menšej spotrebe elektrickej energie.

0
Uložiť článok
Komentovať