Foto: Profimedia

Život pre desiatky miliónov obyvateľov Číny sa úplne zastavil.

Kým svet zatiaľ len vzdialene ráta počet nakazených novým koronavírusom, Čínu epidémia celkom ochromila. V dôsledku obmedzení, ktoré prijali čínske úrady, sa život vo veľkomestách, ktoré obývajú desiatky miliónov ľudí celkom zastavil. Ako vyzerajú čínske mestá duchov, v ktorých sa zastavil čas? 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ďalšie čínske mestá zaviedli v utorok obmedzenia pohybu obyvateľstva v snahe zastaviť šírenie nového nákazlivého koronavírusu. Jedno z nich sa nachádza len zhruba 175 kilometrov od najľudnatejšieho čínskeho mesta Šanghaj, informovala agentúra AFP. V oblasti mesta Wu-chan v provincii Chu-pej, považovaného za epicentrum šírenia vírusu, boli už predtým zavedené karanténne zóny s obmedzeným pohybom obyvateľstva, v ktorých žije viac ako 50 miliónov ľudí.

Foto: Costfoto/ddp USA/Profimedia

Obmedzenia pre milióny ďalších obyvateľov

V utorok k nim pribudli ďalšie mestá, v ktorých žije celkovo zhruba 12 miliónov ľudí. Všetky sa nachádzajú vo východočínskej provincii Če-ťiang. V tejto provincii už potvrdili najmenej 829 prípadov nákazy koronavírusom. To je vrámci Číny najvyšší počet mimo samotného epicentra epidémie, provincie Chu-pej.

Foto: WU HONG/EPA/Profimedia
Foto: Edwin Remsberg/ Alamy/Alamy/Profimedia

Zákaz vychádzania a povinné meranie teploty

V celom meste Tchaj-čou a častiach miest Chang-čou a Ning-po úrady zaviedli reštrikcie, vrámci ktorých bude môcť vyjsť von iba jeden člen každej domácnosti, aj to len raz za dva dni, aby nakúpil potraviny a ďalšie základné potreby. Okrem iného tam platí povinnosť nosiť na tvári ochranné rúška a vykonávajú sa povinné merania telesnej teploty a kontroly dokladov.

Foto: JEROME FAVRE/EPA/Profimedia
Foto: Sunny Mok/Newscom/Profimedia

Tchaj-čou, ktoré sa nachádza zhruba 850 kilometrov od epicentra epidémie taktiež výrazne obmedzilo železničné spojenie s vonkajším svetom. Zaviedli sa tiež kontroly obyvateľstva pri vstupe do obytných zón, vrámci ktorých musia občania predkladať preukazy totožnosti. Bol tiež zavedený zákaz prenájmu bytov osobám, ktoré v posledných týždňoch navštívili oblasti najviac postihnuté šírením vírusu. Už v nedeľu ohlásilo podobné opatrenia iné mesto v provincii Če-ťiang, deväťmiliónový Wen-čou.