Foto: MovieStillsDB

Zabudnite na Disneyho. Tento kvíz zvládne iba ten, kto pozná rozprávky obľúbených bratov Grimmovcov, H. Ch. Andersena alebo Charlesa Perraulta.

Rozprávky o Popoluške, Červenej čiapočke, Šípkovej Ruženke alebo Snehulienke milujú malí aj veľkí. Ako dospelí si však v nich všimneme aj veci, ktoré nám v detstve unikli a môžu byť poriadne zvrátené. V dnešnom kvíze sa zameriame na tieto rozprávky vo verziách od obľúbených rozprávkarov, ktoré sú poriadne kontroverzné a drsné. Nechýba v nich kanibalizmus, znásilnenia alebo sex. 

Štúdio Disney sa zaslúžilo o to, že každé malé dievčatko túži byť princeznou a chce si nájsť svojho princa. Rozprávky z ich dielne sú čarovné, milé a so šťastným koncom. Vedeli ste však, že množstvo týchto príbehov už vzniklo dávno predtým, než sa objavili v animovanej verzii na našich obrazovkách?

Rozprávkari ako bratia Grimmovci, H. Ch. Andersen alebo Charles Perrault však svojich čitateľov nešetrili a ich príbehy dokážu vydesiť aj toho najodolnejšieho čitateľa. Otestujte sa v našom kvíze, ako dobre ich poznáte alebo či dokážete odhadnúť, čo sa mohlo v ich verziách diať s obľúbenými postavami.

Ako sa pomstili holuby Popoluškiným zlým nevlastným sestrám v rozprávke bratov Grimmovcov?

en.wikipedia.org

Popoluška je jednou z najobľúbenejších rozprávok pre deti. Verzia z roku 1812 od bratov Grimmovcov dokáže poriadne vydesiť aj dospelých. V nej Popolušku pripraví o mamu zúriaci mor a jej nová macocha s dvoma dcérami sú ešte krutejšie. Keďže majú zálusk na princa, mama im prikáže odrezať si palce na nohách nožom. Krvavé peklo vypukne, keď jedna z dcér odchádza s oklamaným princom, a holuby ho upozornia na to, že má nohy zaliate v krvi. Druhá dcéra si odreže päty a podobne ju prezradia holuby, ktoré napokon obom macochiným dcéram vypichnú oči.

Čo urobil kráľ Šípkovej Ruženke, kým spala, v rozprávke z roku 1634?

en.wikipedia.org

V histórii môžeme nájsť viacero kontroverzných príbehov o Šípkovej Ruženke. V tomto prípade ide o verziu od Giambattista Basile z roku 1634, v ktorej kráľ Šípkovú Ruženku počas spánku znásilní a počne s ňou dvojičky. Tie sa, kým spí, aj narodia. Keď sa to dozvie kráľovná, dá deti kuchárovi, ktorý má kráľovi pripraviť z detí večeru. Ten sa však k takémuto kanibalizmu nezníži a napokon podáva jahňacie mäso.

Čo chce čarodejnica od Malej morskej víly výmenou za ľudské nohy v rozprávke H. Ch. Andersena?

cs.wikipedia.org

Malá morská víla z dielne Hansa Christiana Andersena je oveľa temnejšia, než sme na ňu zvyknutí z rozprávok pre detského diváka. Keď sa zamiluje do princa, jej najväčším snom je, aby mala nohy a mohli byť spolu. Čarodejnica jej toto želanie splní, avšak s výmenou za jej krásny hlas. A to doslova, pretože jej vytrhne jazyk. Romanca sa napriek tomu, že má víla bez jazyka nohy, nekoná. Princ sa totiž zamiluje do niekoho iného. Kým spočiatku uvažuje o jeho vražde, napokon spácha samovraždu.

Čoho sa takmer dopustila Snehulienkina zlá macocha v rozprávke bratov Grimmovcov?

en.wikipedia.org

Snehulienka od bratov Grimmovcov je príbehovo veľmi podobná tej, ktorú poznáme. Je v nej však bližšie opísaný trest, ktorým sa macocha zbaví svojej nevlastnej dcéry Snehulienky. Poľovník mal Snehulienku odviesť do lesa a macoche priniesť nie iba jej srdce, ale aj pečeň či pľúca. On však Snehulienku nezabije a prinesie teda vnútornosti mŕtveho zvieraťa. Ona si ich však s chuťou uvarí a zje v domnienke, že patria Snehulienke.

Ako chce zviera docieliť, aby sa kráska stala menej atraktívnou v jednej z kontroverzných verzií rozprávky?

en.wikipedia.org

Kráska a zviera je výnimočným príbehom o tom, ako na výzore nezáleží a láska si nevyberá. Aj táto rozprávka však má množstvo verzií. Jedna z nich je natoľko brutálna, že zviera kráske odsekne ruky, aby sa stala menej atraktívnou.

Na čo chcel upozorniť Charles Perrault vo svojej verzii Červenej čiapočky?

cs.wikipedia.org

Veľmi dobre poznáme príbeh o Červenej čiapočke so šťastným koncom. Vo verzii francúzskeho rozprávkara Charlesa Perraulta sa však trochu líši. Rozprávka totiž končí tým, ako vlk zožerie Červenú čiapočku a jej starú mamu. Perrault chcel svojou rozprávkou upozorniť na to, akí môžu byť nebezpeční sexuálni predátori, a že by si malé nezbedné dievčatá mali dávať pozor.

Čo všetko zažil Pinocchio v diele Carla Collodiho?

cs.wikipedia.org

Postavička Pinocchia naučila množstvo detí dobrým mravom. V rozprávke Carla Collodiho bol však drsne potrestaný. Autor brutálne opísal scénu, v ktorej Pinnochio kladivom zabije hovoriaceho cvrčka alebo obesenie Pinocchia, pri ktorom ho strasie a zmeravie. Okrem toho nechýba množstvo ďalších brutálnych praktík ako bičovanie, prikovanie, bitie alebo bol dokonca zožratý.

Ako princezná prelomila kúzlo v pôvodnej verzii rozprávky Princezná a žaba?

MovieStillsDB

Nie vo všetkých verziách rozprávok o Princeznej a žabe čaká dobrosrdečnú princeznú krásny princ a jediné čo musí urobiť, je pobozkať žabu. V pôvodnej rozprávke je však princezná znechutená žabou, ktorá ju podviedla a hodí ju o stenu. V niektorých verziách nájdeme dokonca príbeh, v ktorom princezná odrezala žabe hlavu.

Aký osud postihne Rapunzel a princa v rozprávke bratov Grimmovcov?

en.wikipedia.org

Rozprávka o princeznej Rapunzel, ktorú poznáme od Disneyho môžeme nájsť už u bratov Grimmovcov. V nej postihne princa aj krásku oveľa drsnejší osud. Ani tu nechýba sex a Rapunzel je tehotná. Čarodejnica jej ostrihá kúzelné vlasy a princa zhodí z veže. Pri páde mu tŕne vypichnú oči. Stáva sa slepým a chudobným tulákom, až kým nenájde Rapunzel, rovnako chudobnú a navyše opustenú s dvoma deťmi.

Ktorá z postáv nemala v starších alebo pôvodných verziách rozprávky pohlavný styk?

sk.wikipedia.org

Ak ste dávali počas celého kvízu pozor, tak viete, že Šípková Ruženka bola v podstate znásilnená kráľom počas spánku a Rapunzel mala styk s princom.

people.howstuffworks.com, wonderslist.comgutenberg.org, ia802307.us.archive.org, pitt.edu, ia802307.us.archive.org, litcentrum.sk

Najnovšie články