Foto: interez.sk

Prenajať si stánok na vianočných trhoch v Bratislave nie je jednoduchá a ani lacná záležitosť. Pozrite sa, aké majú predajcovia podmienky.

V posledných dňoch slovenské sociálne siete ovládli diskusie o tom, aké ceny si účtujú predajcovia na vianočných trhoch v našom hlavnom meste. Situácii nepomohol ani hoax od poslanca za SNS Karola Farkašovského, ktorý nepochopil zjavný vtip od známej meme stránky. Počas utorkového doobedia sme sa vybrali na trhy aj my a zisťovali sme, koľko stoja jednotlivé pokrmy a nápoje.

Drastické zvyšovanie cien sa síce nekonalo, no aj napriek tomu môžeme v globále hovoriť o miernom zdražení. Obrátili sme sa preto aj na Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS) a zisťovali, v akých podmienkach tento rok predajcovia fungujú a koľko stojí prenájom vianočného stánku.

V článku sa dozviete aj:

  • aké kritéria malo výberové konanie;
  • aké podmienky musia predajcovia splniť;
  • koľko stojí prenájom jednotlivých stánkov.

Vopred stanovené podmienky

Ako nás informoval Peter Ondík z BKIS, všetky podmienky boli pred výberovým konaním transparentne zverejnené na webe a dostať sa k nim mohol prakticky každý. Lehota na podanie žiadosti o nájom stánku bola pre tento rok stanovená v termíne od 3. mája 2023 do 24. mája 2023. Následne prebehlo výberové konanie, kde boli uchádzači hodnotení podľa kritérií ako originalita a kvalita tovaru, úroveň prezentácie zákazníkovi, referencie a história predajcu či regionálnosť a sezónnosť ponúkaného tovaru.

Podľa dokumentu, ktorý nám BKIS zaslalo, mali záujemcovia o prenájom na výber šesť variantov stánkov, ktoré boli rozdelené podľa veľkosti, a tiež zamerania. „Ceny pre občianske združenia či rôzne neziskové organizácie boli iba symbolické. Ostatní predajcovia mali jasne zverejnené podmienky,“ vyjadril sa pre interez zástupca BKIS.

Foto: interez.sk

V hre sú tisíce eur

Prvý typ stánku má označenie „VD“ a určený je pre darčekový sortiment. V tomto prípade je minimálne nájomné v hlavnom období (od 23. novembra do 23. decembra, pozn. red.) stanovené na sumu 2 300 eur, ku ktorej je potrebné pripočítať 20 % DPH. Menším upgradeom je stánok typu „BP“, kde sa môžu okrem darčekového sortimentu predávať aj balené potraviny. Rozmerovo ide o rovnaký stánok a tomu zodpovedá aj identická cena – 2 300 eur.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články