foto: interez.sk

Spoločnosťou odsudzovaní a považovaní za vandalov.

Všade, kam si idú pojazdiť mimo skateparkov, na nich volajú políciu a označujú ich za vandalov. Častokrát však inú možnosť nemajú, keďže sú podmienky pre tento šport v mnohých mestách na dosť zlej úrovni, a to aj napriek tomu, že sa skateboarding ako šport dostal na olympiádu.

Tento víkend sa vo Zvolene konalo finále Slovenského Skateboardového Poháru a my sme sa rozhodli spýtať skejterov, čo robia mimo toho, že skejtujú. Sú naozaj takí, ako predsudky ľudí voči tomuto športu?

Ondrej

interez.sk

Chodím do práce, trávim čas s priateľkou, so psom, chodím do kina, pozerám filmy. Myslím, že robím všetko to, čo ostatní ľudia. Skejtovanie je hrozne individuálna záležitosť, je to životný štýl, športom by som to určite nenazval. Základná črta celej tej záležitosti je sloboda. Vďaka tomuto hlavnému faktoru sa na to navaľujú ľudia, ktorí hľadajú alternatívny spôsob a niečo, čo ich nezväzuje. Myslím, že to práve vyhľadávajú ľudia, ktorých nezaujíma prílišná čistota či poriadok, radi sa bavia, viac ako tie ostatné všetky skupiny. Nie sú organizovaní a z toho asi vyplýva, že v tom nie je taký poriadok.

Braňo

interez.sk

Okrem toho, že skejtujem, žijem bežný život slovenského občana. Chodím do práce od pondelka do piatku, momentálne po víkendoch robíme dobrovoľné stavebníctvo, staviame skejtpark v Bratislave, teda je už toho času na skejtovanie čoraz menej. Takže viac neskejtujem ako skejtujem. Ale snažím sa byť stále čo najaktívnejší, čo to len ide, len niekedy to tá práca nedovolí, nie je na to toľko času, ako keď je človek na škole. Ale keď človek chce, vždy si čas nájde, vždy sa to dá.

Ešte v súčasnosti u nás tento kvázi šport nie je taký rozvinutý. Možno sa to teraz zmení tým, že skateboarding je na olympiáde, že to už bude ponímané ako šport. Doteraz tu však nebolo toľko ľudí, čo by to robili, boli tu len malé skupinky. Tým, že podmienky tu nie sú, je tu málo kvalitných skateparkov. Dá sa povedať, že sme doteraz na Európu stále slabí, takže tie skupinky vyhľadávali vždy nejaké miesta, kde sa zgrupovali, kde mohli spolu skejtovať a väčšinou nemali inú možnosť, ako tú ulicu. Preto sa tí ľudia väčšinou domnievajú, že všetko ničíme, ostávajú za nami ošúchané múriky, schody, rozbitá dlažba a podobné hlúposti, ktoré ale keby boli kvalitné a na úrovni spravené, nič sa im nestane.

Igor

interez.sk

Okrem toho, že skejtujem, napríklad šijem. Robím rôzne druhy aktivizmu týkajúceho sa umenia, aby bolo moje okolie zveľadené. Robím to s partiou ľudí, ktorých do toho hecujem, aby sa naučili, že ak ti chýbajú podmienky pre rozvoj, tak si ich vytvor sám a nečakaj na nič. A presne o tom je aj skateboarding. Že ak ti niečo chýba, tak si to vytvor a nevyhováraj sa na sprostosti.

Tomáš

interez.sk

Študujem na vysokej škole v piatom ročníku na ekonomickej fakulte. 4-krát do týždňa chodím behať, plávať. Spoločnosť má taký názor asi preto, lebo skejteri majú taký otrhaný imidž. Sú otrhaní z ulice, z pádov, a potom to vyzerá, že sú ako nejaké socky, ale to nie je preto, že by boli, ale preto, že padajú.

Dodiak

interez.sk

Okrem toho, že jazdím, snažím sa chodíť na akcie tohto rázu, ako je napríklad aj Slovenský Skateboardový Pohár. Stretávam sa s touto komunitou, ktorá si buduje svoje miesta na skateboarding sama. A fotím. Je to pre mňa taký jazyk, ktorý môžem ľuďom ďalej podávať, a tým sa snažím pomôcť skateboardingu.

Matej

interez.sk

Mám skejtový obchod. Snažím sa, aby tá komunita bola stála akčná v tom, že robí niečo dobré, a nie že iba niekde vysedáva. Vyvrátiť celý ten taký názor verejnosti na skateboarding, že to nie je šport, ktorý iba niečo niekde ničí, ale sa aj snaží niečo aj tvoriť. Staviame rôzne miesta, kde sa dá skejtovať. V Bratislave sme pod mostom Apollo vybudovali skatepark, ktorý bol predtým smetiskom. Vyniesli sme odtiaľ niekoľko vriec odpadu a spravili sme z nevyužívaného priestoru malý skatepark, kde sa dá povoziť na bicykli, kolobežke, skateboarde, na čomkoľvek. Snažím sa robiť aj skejtové videá, ktoré sú pekné aj pre verejnosť, čo tiež pomáha ničiť ten zaužívaný názor spoločnosti na tento šport. Aj takéto súťaže sú pre verejnosť skvelé tým, že ľudia vidia snahu, a to, koľko driny je za týmto športom. Že to nie je iba o tom, koľko kto pije, fajčí a už je skejťák, ale je za tým kopec námahy a tréningu. Chce to odhodlanie, čas a niekedy aj bolesť.

Tomáš

interez.sk

Pracujem a cestujem veľmi veľa. Ale všetko je to späté so skateboardingom. Staviame, upravujeme to tu každý rok (zvolenský skatepark a Slovenský Skateboardový Pohár, pozn. red.). S kamarátmi sme založili občianske združenie a zároveň značku LowCost, ktorej všetky zisky idú 100% priamo do skateboardingu a nič iné sa z toho nerobí. Predávame merch, vďaka LowCostu je tu nový park, funguje opäť SSP na Slovensku a celý happening okolo toho, ktorý niekedy riešil Oggy. Keby sa toho opäť nechopíme, išlo by to iba dole vodou.

Mitch

interez.sk

Okrem toho, že skejtujem, pozerám Simpsonovcov. Snažím sa robiť súťaže, aby táto scéna stále nejak fungovala. Robíme skejtparky, aby tu vo Zvolene, ale aj na Slovensku, mali ľudia kde jazdiť. Sčasti je tá mienka spoločnosti aj oprávnená, pretože skejteri sú takí. Nazval by som to tak, že sú až tak slobodní, že to niektorí ľudia ani nechápu. A aj preto, že v 90. rokoch videli nejaký film, kde skejťák okradol dôchodkyňu o kabelku, a nejak sa im to vrylo do pamäte. Nie je to pravda.

Alek

interez.sk

Študujem techniku, teraz si robím doktorát, mechatroniku, automobily, riadenie, … Ono to nie je o tom, či niekto skejtuje alebo nie, pretože dnes droguje veľmi veľa mladých ľudí a ten človek nemusí byť nutne nejaký vandal a skejťák. Ja nepijem, nefajčím, radšej mám čistú hlavu a venujem sa iným veciam, idem poskejtovať. Možno niekto niekoho vidí so skejtom a automaticky ho berie tak, že je vandal. Veľa mladých ľudí však robí oveľa horšie veci ako jazdí na ulici, takže netreba všetkých hádzať do jedného vreca.

Dávid

interez.sk

Počúvam hudbu, chodím na strednú priemyslenú školu v Martine a venujem sa športovým aktivitám. Nič konkrétnejšie, celý som športový. Verejnosť to tak berie, pretože keď niekde jazdíme, pôsobí to tak, ako keby sme to ničili. Ale nie je to vôbec tak. Je to ale aj tou minulosťou, že väčšinou skejtovali len rebeli a tá mienka zostala. Teraz sa však tomu venuje čím ďalej tým viac mladých ľudí a malo by sa to začať brať inak.

A čo si myslíte vy? Zmenili ste názor?

Pozri aj: Slovenská kinematografia zažíva skvelé obdobie. Dokument Sloboda pod nákladom sa zaradil medzi najlepšie horské filmy na svete!

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )