Foto: K2 studio

Blahoželáme.

 Dokument Sloboda pod nákladom Pavla Barabáša sa stal najnavštevovanejším filmom v distribúcii Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK) za rok 2016. Získal tiež Výročnú cenu ASFK ako Najlepší klubový film. Po premiére doma sa snímka vydala na festivalové turné po svete, kde získala doposiaľ 16 významných ocenení. Najvýznamnejšiu získal film tento mesiac vo Švajčiarsku.

Príbeh tatranských nosičov si odniesol ceny, mnohé z nich Grand Prix, z Kanady, Poľska, Švajčiarska, Španielska, Slovinska, Bulharska, Česka, Macedónska i Argentíny. Tu najprestížnejšiu dostal na septembrovom Festivale festivalov vo švajčiarskom Lugane. Odborná porota tu hodnotila filmy, ktoré už dostali Grand Prix na niektorom z medzinárodných festivalov horských filmov. V tejto silnej konkurencii získala hlavnú cenu World Mountain Film Prize práve Sloboda pod nákladom.

Dokument, ktorý zachytáva najstaršiu generáciu tatranských nosičov, ktorá sa snaží o zachovanie tohto fyzicky i psychicky náročného remesla, čakajú ešte festivaly v Južnej Kórei, Rusku, Rakúsku, Poľsku i Nemecku.

Po filme o tatranských nosičoch pripravuje ASFK v spolupráci s K2 Studiom do distribúcie ďalší dokument Pavla Barabáša pod názvom Vábenie výšok. Film zachytáva víťazstva i pády slovenského himalájskeho horolezectva. Do kín sa dostane 19. októbra.

Pozri aj: Slovenský film Učiteľka boduje aj v USA. Toto o ňom napísal svetoznámy americký denník

TASR
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy