Filmy Antrum a V zajatí démonov 2 Foto: Else Films / MovieStillsDB

Tajomná videokazeta z filmu Kruh pri týchto incidentoch nepôsobí ako to najhoršie, čo vás môže stretnúť pri pozeraní filmu. Tieto snímky vás presvedčia, že kino môže byť aj poriadne nebezpečné.

Aj keď sa môže zdať, že umrieť pri premietaní vášho obľúbeného filmu môže byť svojím spôsobom ideálna smrť, týchto 10 prípadov vás presvedčí o tom, že človek nie je v bezpečí ani v kinosále. Pripravili sme rebríček desiatich filmov, pri ktorých sledovaní umierali diváci v kinách po celom svete. 

Niektoré z týchto príbehov síce môžu znieť trochu bizarne, no sú realitou, s ktorou sa filmoví tvorcovia alebo známi režiséri nie úplne vždy pochvália. V prípade tých kontroverznejších diel sa ale stáva, že práve na týchto smutných okolnostiach si film vybuduje svoju reklamu. V zozname sa nachádza najstrašidelnejší film vôbec, ktorý pripravil o život desiatky divákov, komédia, pri ktorej zabíjal smiech alebo kontroverzné premietanie, pri ktorom vraj žena potratila svoje nenarodené dieťa. Pozrime sa na ďalšie okolnosti, ktoré zapríčinili smrť divákov v kinách.

Antrum: The Deadliest Film Ever Made (1979)

Jednoznačným víťazom tohto rebríčka je kanadský horor s názvom Antrum. Prečo? Tvorcovia stavili na marketing, podľa ktorého film obsahuje kliatbu, ktorá pri pozeraní môže napadnúť diváka. Vidia ju iba vybraní diváci a tí po jeho sledovaní prichádzajú o život. Tieto povery, ktorým mimochodom ľudia uverili, súvisia s dvoma kontroverznými udalosťami, ktoré sa pri premietaní filmu odohrali.

Počas jedného z premietaní na nemeckom filmovom festivale totiž zhorelo až 56 ľudí. O niekoľko rokov v San Franciscu došlo k podobnej šokujúcej udalosti, pri ktorej zahynulo 30 divákov a budova kina doslova explodovala. Snímka Antrum si teda vyžiadala minimálne týchto 86 obetí na životoch. S tým súviseli aj následné zákazy premietania. Nie kvôli tomu, že by bol horor možno sám o sebe desivý, ale distribútori sa kvôli tragickým udalostiam báli Antrum premietať.

V zajatí démonov 2 / The Conjuring 2 (2016)

ČSFD: 78 %

IMDb: 7,3/10

V zajatí démonov je nepochybne jedna z najobľúbenejších hororových sérií súčasnosti. Divákom dokáže navodiť pri sledovaní desivú atmosféru a strach ešte viac umocňujú príbehy, ktoré sú nakrútené podľa skutočnosti.

Okolo úspešného pokračovania V zajatí démonov 2 sa vytvoril obrovský rozruch po incidente, ktorý sa odohral počas jedného z premietaní v Indii. Pri sledovaní filmu istý 65-ročný muž mal dostať srdcový infarkt a zomrieť. Muž bol teda ako mŕtvy prevezený do nemocnice, do ktorej však nikdy nedorazil. Auto aj s mŕtvym mužom zmizlo z povrchu zemského a dodnes sa nevie, čo sa s mužom skutočne stalo.

Avatar (2009)

ČSFD: 82 %

IMDb: 7,8/10

Smrť v kine sa netýka iba kontroverzných filmov či hororov. Do tohto zoznamu sa dostal aj obľúbený Avatar z dielne Jamesa Camerona.

Počas sledovania Avatara v kine dostal iba 42-ročný muž z Taiwanu mozgovú príhodu, kvôli ktorej musel byť z kina náhle odvezený do nemocnice. Podľa slov lekárov nastala v dôsledku sprievodných ochorení a vzrušenia, ktoré u muža film vyvolal. O niekoľko dní na to muž v nemocnici zomrel.

Umučenie Krista / The Passion of the Christ (2004)

ČSFD: 72 %

IMDb: 7,2/10

Umučenie Krista z dielne herca (a v tomto prípade režiséra) Mela Gibsna sa celkovo považuje za jeden z najbrutálnejších filmov, ktorý šokoval nie iba divákov, ale aj jeho samotných tvorcov. Nie je totiž tajomstvom, že množstvo členov štábu po nakrúcaní prešlo na katolícku vieru.

Scény, ktoré film obsahuje, nie sú znesiteľné pre bežného diváka. Pre veriacich musí byť tento zážitok navyše ešte intenzívnejší. Počas sekvencie s ukrižovaním zomreli na infarkt rovno dvaja muži, na dvoch rôznych premietaniach. Jedným z nich bol dokonca kňaz, ktorý si so svojou farnosťou prenajal sálu, aby si mohli spoločne snímku pozrieť.

Twilight sága: Zatmenie / The Twilight Saga: Eclipse (2010)

ČSFD: 47 %

IMDb: 5,0/10

Pri pozeraní jednej z častí Twilight ságy prišiel o život iba 23-ročný chlapec. Na premietanie prišiel opitý a s fľašou alkoholu. Dôsledkom toho bola otrava alkoholom, ktorá mala pre neho tragický koniec.

Ako sa napokon ukázalo, chlapec mal dlhodobo problém s pitím a nešlo teda o jednorazovú záležitosť spôsobenú zážitkom z tohto filmu.

Votrelci / Aliens (1986)

ČSFD: 90 %

IMDb: 8,3/10

Ikonický režisér James Cameron sa v tomto rebríčku môže pýšiť aj svojím ďalším filmom. Votrelci zaznamenali v čase svojho vzniku obrovský úspech a dnes sa radia už medzi filmovú klasiku.

K tragickému incidentu došlo počas premietania Votrelcov v rámci filmového maratónu. Jeden z divákov musel sálu opustiť a utekal na záchod, kde sa zo všetkej hrôzy potreboval vykričať. Pritom však odpadol a keď ho našli, bol už mŕtvy.

The Quatermass Xperiment (1955)

ČSFD: 66 %

IMDb: 6,7/10

Čiernobiely horor so sci-fi námetom si vyžiadal smrť pravdepodobne najmladšieho filmového nadšenca. Príbeh o astronautovi, ktorý prichádza na Zem a prináša na našu planétu mimozemského parazita, má na svedomí život iba deväťročného chlapca. Počas premietania v USA chlapcovi praskla tepna a už sa mu nedalo pomôcť. Zomrel priamo počas sledovania filmu.

Obludy / Freaks (1932)

ČSFD: 82 %

IMDb: 7,9/10

Počas prvých rokov od zrodu kinematografie sa premietanie filmov častokrát oživovalo o skutočné divadelné predstavenia, odohrávajúce sa súčasne s filmom alebo sprievod orchestrálnej hudby, ktorý hral symfonický orchester priamo v sále. S týmito zvykmi súvisela aj smrť ešte nenarodeného dieťaťa.

Premietanie oživovalo vystúpenie umelcov z cirkusu, medzi ktorými nechýbali ani ľudia so vzrastom trpaslíkov. To vo svojej dobe natoľko šokovalo divákov, že si snímka získala povesť kontroverznej. Jedna z diváčok dokonca chcela zažalovať filmové štúdio, pretože jej malo pozeranie filmu Freaks spôsobiť potrat dieťaťa.

Ryba menom Wanda / A Fish Called Wanda (1988)

ČSFD: 78 %

IMDb: 7,5/10

Do nášho rebríčka sme zaradili aj jednu staršiu komédiu, ktorá zapríčinila smrť jedného zo svojich divákov. Dôvodom nebolo nič kontroverzné, čím by ho šokovala, ale zdanlivo obyčajný smiech.

Počas premietania snímky v Dánsku prišiel o život muž, ktorého rozosmiala jedna zo scén natoľko, že od smiechu dostal infarkt. V tomto prípade sa teda dá takmer s istotou povedať, že muž prišiel o svoj život naozaj šťastný. Aj keď, samozrejme, stále ide o nesmierne tragickú udalosť.

Čeľuste / Jaws (1975)

ČSFD: 85 %

IMDb: 8,0/10

Obľúbené Čeľuste kultového režiséra Stevena Spielberga zabíjali nie iba na striebornom plátne, ale aj v skutočnosti. Zaznamenali mimoriadny divácky úspech a na dlhú dobu sa zapísali na prvé miesto najzárobkovejšieho filmu vôbec.

Už pri jednom z prvých premietaní sa však odohral smutný incident. Muž v prvom rade v sále dostal pravdepodobne zo strachu infarkt a bol na mieste mŕtvy. Snažili sa mu pomôcť dvaja lekári, ktorí boli rovnako prítomní na premietaní, muža sa im však už nepodarilo zachrániť.

Zaujal vás náš výber? Inšpirujte sa ďalšími titulmi:
Tip na film | Tip na seriál
mirror.co.uk, looper.com, eightieskids.com, timesofindia.indiatimes.com
0
Uložiť článok
Komentovať