Foto: Twitter (AMAZlNGNATURE)

Sudan, posledný samec nosorožca tuponosého pred pár dňami umrel.

Bol to veľmi smutný deň. Nie len preto, že Sudan bol miláčikom internetu a návštevníkov prírodnej rezervácie, v ktorej dožíval, ale najmä preto, že išlo o celkom posledného samca, ktorý svoj rod mohol zachrániť. Krátko pred jeho smrťou mali vedci pokusy, vrámci ktorých, by oplodnil dve posledné samičky. Tie mohli dať svetu Sudanove mláďatá. 

Vyhynutie jeho druhu však vôbec nebolo nutné a nespôsobilo ho nič iné ako pytliactvo. Práve preto musel Sudan žiť v posledných rokoch spolu so svojou dcérou a vnučkou pod dohľadom ozbrojených stráží. Jeden z pracovníkov rezervácie Ol Pejeta, ktorá sa márne pokúšala jeho druh zachrániť bol zachytený na fotografiách, mapujúcich Sudanove posledné momenty na tomto svete.

Sudanova smrť v skutočnosti nie je taká tragédia preňho ako pre jedinca, keďže sa dožil na nosorožca úctyhodného veku. Je to tragédia pre nás ako pre ľudstvo a pre Sudana ako pre živočíšny druh. Ľudstvo by sa preto malo zamyslieť nad svojim konaním a predísť podobným tragédiám v budúcnosti. Sudan mal vo svojom vysokom veku problémy s kosťami a so svalstvom. Rezervácia sa vyjadrila, že „v priebehu posledných 24 hodín sa jeho stav rapídne zhoršil. Sudan nedokázal stáť na vlastných nohách a prežívanie vo vlastnom tele bolo preňho utrpením.

Veterinári a ochranári z rezervácie sa tak rozhodli, že jeho utrpenie ukončia eutanáziou. V roku 1960 bolo na svete 2 tisíc jedincov nosorožca tuponosého. V dôsledku rozšíreného pytliactva ich v roku 2004 bolo len 22. A v roku 2018 na tomto svete nezostal ani jediný samec tohto úžasného druhu. Pred jeho smrťou mu však bol odobraný reprodukčný sekrét a vedci sa v súčasnosti skutočne pokúšajú priniesť tento druh späť.

Vďaka pokročilej technológii je to v teoretickej rovine možné, a tak nám ostáva len nestrácať nádej a dúfať, že tieto pokusy budú úspešné.

Pozri aj: Zomrel Sudan. Úplne posledný samec vzácneho nosorožca tuponosého severného

ladbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články