Foto: Archív TASR - Martin Baumann (ilustračné)

Ministerstvo vnútra vyhlásilo verejné obstarávanie na nákup prístrojov na detekciu drog.

Ministerstvo vnútra (MV) SR vyhlásilo verejné obstarávanie na nákup prístrojov na detekciu drog. Predpokladaná hodnota zákazky je viac ako 4,5 milióna eur. Podľa rezortu je Slovensko jednou z posledných krajín, ktorá nedisponuje takýmito prístrojmi.

Predmetom zákazky má byť nákup 450 kusov mobilných zariadení na detekciu požitia omamných a psychotropných látok,“ uvádza ministerstvo. K tomu chce nakúpiť 135.000 skríningových testov, určených na detekciu drog zo slín človeka. Prístroje majú pomôcť odhaľovať požitie návykových látok u vodičov a predchádzať tak vzniku dopravných nehôd.

Samostatné prenosné vyhodnocovacie zariadenie odčíta výsledky z jednorazových rýchlych skríningových testov, ktoré majú zabezpečiť objektívnosť výsledku nezávisle od používateľa, približuje sa v oznámení o vyhlásení obstarávania.

Foto: Unsplash

Ministerstvo požaduje, aby sa na prístroje uskutočnilo aj bezplatné školenie na obsluhu a údržbu. Uchádzači môžu svoje ponuky predkladať do 10. októbra. Zatiaľ sa teda nevie, kedy testy dostanú policajti do užívania.

Ako uvádza portál denníka SME, testy by mohli odhaliť užitie marihuany aj tri dni po užití. Pri pravidelných užívateľoch môže nastať problém, keďže by to znamenalo, že podľa testov budú neustále pod vplyvom drogy. Polícia by pri testoch mala postupovať tak, ako keď testuje prítomnosť na alkohol. Ak vodič nebude súhlasiť s výsledkom, pôjde na odber krvi, kde sa prítomnosť či neprítomnosť drogy v tele potvrdí laboratórne.

Ako ďalej denník SME uvádza, polícia bude môcť uložiť pokutu od 200 do 1000 eur a zákaz činnosti do piatich rokov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )