Foto: Archív TASR - Martin Baumann (ilustračné)

Na vývoji prístroja pracuje startupová firma SannTek Labs v spolupráci s investorom Y Combinator.

Y Combinator pravidelne investuje do sľubných startupov. Tentokrát pôjde o produkt, ktorý zaujme nielen užívateľov marihuany, ale aj mužov zákona. Nový tester by mal byť schopný detekovať marihuanu z dychu užívateľa rovnako efektívne, ako to dokáže tester na alkohol. Okrem toho by mal podľa portálu Tech Crunch byť schopný odhadnúť aj to, koľko marihuany človek užil v priebehu uplynulých troch až štyroch hodín.

Generálny riaditeľ spoločnosti Noah Debrincat povedal, že jeho cieľom je vytvoriť zariadenie, ktoré bude schopné vytvoriť okamžité dôkazy, na základe ktorých bude môcť podniknúť polícia príslušné kroky. Nemuseli by tak čakať týždne či mesiace na výsledky z laboratória.

Startup je na dobrej ceste

Tester od spoločnosti SannTek by mal byť schopný detekovať molekuly marihuany v dychu užívateľa a dať tak polícii jasný signál, či sa droga nachádza v systéme subjektu alebo nie. Tester sa pritom zameriava špecificky na molekuly Delta-9 THC, ktoré sú psychoaktívnou zložkou marihuany. Spoločnosť SannTek momentálne vyjednáva s Americkým národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky, keďže schválenie produktu musí prejsť touto agentúrou.

Unsplash

Portál Tech Crunch ďalej uvádza, že podľa generálneho riaditeľa spoločnosti, je riziko nehody dvojnásobne vyššie, pokiaľ vodič užije marihuanu. Toto tvrdenie pritom podporujú aj ďalšie štúdie. Cena zariadenia by sa mala hýbať 800 až 1000 amerických dolárov a je nastavená tak, aby bola čo najnižšia. Cieľom je totiž možnosť zakúpenie týchto zariadení pre čo najvyšší počet okrskov.

techcrunch.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )