Foto: Koláž (Interez.sk)

Dobré ráno, je streda 24. októbra a my máme pre vás pripravený ďalší Interez PODCAST.

Vitajte pri ďalšom dieli nášho pravidelného týždenného Interez podcastu. Prinášame vám ho každú stredu, vždy o 7. hodine ráno. Ak ste nestihli ten minulý, nájdete ho na tomto odkaze.


V dnešnom podcaste si budete môcť vypočuť:

  • Ako počas prvej svetovej vojny vznikalo Československo a aké dramatické udalosti nasledovali bezprostredne po jeho vzniku
  • Prečo siahnuť po Huawei Mate 20 Pro
  • Tipy na filmové novinky
  • Ako sa jednoducho a prirodzene vyhnúť spotrebe plastových fliaš
  • Prečo sa cez víkend oplatí vybrať do Tatier

Slováci a Česi sa do spoločného štátu dostali po prvý raz v roku 1867. V Rakúsko-Uhorsku predstavovalo Česko jednu z korunných krajín, pričom Slovensko bolo stále súčasťou tisícročného Uhorska. O niekoľko desiatok rokov prišla Veľká vojna, neskôr známa ako prvá svetová vojna. Pre Rakúsko-Uhorsko znamenala absolútny zánik. V strednej Európe sa tak objavilo mocenské vákuum a k slovu sa prihlásili nástupnícke štáty, medzi ktorými nechýbalo ani Československo.

 

Foto: Rakúsko-Uhorsko v roku 1914 (Wikimedia)

O vznik samostatného Československa začal otvorený politický boj. V roku 1915 bola v USA podpísaná Clevelandská dohoda, ktorá je prvým spoločne podpísaným dokumentom hovoriacim o spojení Českého a Slovenského národa. O tri roky neskôr ju už nahradila dohoda z Pittsburghu, ktorá položila základy budúceho štátu. V Pittsburskej dohode sa okrem iného hovorilo o tom, že Československo bude demokratickou republikou a nie federáciou, ako sa prvotne uvažovalo. Slovensko však dohodou získalo svoju vlastnú administratívu, snem, súdy a úradný jazyk. Písal sa máj 1918 a mocnosti naprieč západným svetom pomaly uznávali právo československého národa na jeho samostatnosť. 18. októbra predstavuje Tomáš Garique Masaryk vo Washingtone Deklaráciu nezávislosti Československa.

Foto: Československé légie v Rusku 1918 (Wikimedia)

Historický míľnik prichádza 28. októbra 1918. Vavro Šrobár, Anton Švehla, Alojs Rašín, František Soukup a Juraj Stříbrný podpísali v Prahe Manifest Národného výboru, prevzali dočasnú vládu od Československej národnej rady a oficiálne tak oznámili vznik prvej Československej republiky. S nadhľadom povedané však táto udalosť pre Slovensko nič neznamenala. Vavro Šrobár, jediný Slovák, ktorý sa podpisovania Manifestu v Prahe zúčastnil, totiž nemal oficiálne poverenie Slovensko zastupovať. 1. ČSR tak prvé dni existovala len „Schrödingerovsky“. Zmenila to až Martinská deklarácia, podpísaná 30. októbra 1918 vo vtedajšom Turčianskom svätom Martine. Viac ako 200 národných a politických osobností Slovenska sa svojím podpisom vyslovili za zrušenie zväzku s Uhorskom, ustanovili Slovenskú národnú radu za jediný orgán oprávnený vystupovať v mene slovenského národa a dodali legitimitu úsiliu zahraničného odboja za vznik Česko-Slovenska. Práve pre tieto skutočnosti si v susedných Čechách užijú pri storočnici vzniku spoločného štátu voľno o dva dni skôr ako my na Slovensku.

Foto: Mapa Československa pre mierovú konferenciu v Paríži (Wikimedia)

S oficiálnym vznikom prvej Československej republiky sa ale nič neskončilo, práve naopak. O dramatických udalostiach, ktoré nasledovali bezprostredne po podpise Martinskej deklarácie a teda formálnom vzniku Československa sa viac dozviete v našom podcaste. Pokoj Československu priniesla až Parížska mierová konferencia v rokoch 1919-1920. Na medzinárodnej pôde tu boli prerokované podmienky vytýčenia hraníc po prvej svetovej vojne vzniknutých štátov. O tom, ako bude vyzerať prvá republika rozhodli celkom tri podpísané zmluvy. Hranicu medzi Slovenskom a Poľskom ustanovila St.Germainská zmluva bez väčších problémov. V belgickom Spa Poľsko získalo 12 obcí na Orave a 13 obcí na Spiši. Československo však do správy dostalo časť sporného Tešínska, kadiaľ prechádzala pre krajinu v tom čase nenahraditeľná Košicko-bohumínska železnica. Spornú otázku južnej hranice s Maďarskom vyriešila až v roku 1920 Trianonská zmluva.

Foto: Vlajka Československa, dnes i Českej republiky (Wikimedia)

Vznik prvej Československej republiky bol tak pomerne komplikovaný a miestami i hranične dramatický. Výsledkom však bol jedinečný štátny útvar dvoch samostatných národov, ktorý bol v strednej Európe poriadnym unikátom. Pýšiť sa totiž na rozdiel od okolitých krajín mohol svojím demokratickým zriadením, slobodou obyvateľov a nevídaným hospodárskym rastom. Československo v medzivojnovom období, aj keď najmä zásluhou českej časti, patrilo dokonca medzi desiatku ekonomicky najsilnejších krajín sveta. Cestu republiky na výslnie zastavila až ekonomická kríza, nástup nacizmu v Nemecku a nasledujúca svetová vojna.


Podcast portálu Interez môžete bezplatne počúvať a samozrejme odoberať zatiaľ na týchto platformách:


Počúvali ste už štvrtý diel Interez PODCASTU, ktorý pre vás budeme pripravovať pravidelne, každý týždeň, vždy v stredu ráno o siedmej hodine. Majte pokojný zvyšok týždňa a príjemný víkend. Budeme radi, ak si nás vypočujete aj o týždeň.

Uložiť článok

Najnovšie články