Foto: NASA/Wikimedia

Dobré ráno, je streda 17. októbra a my máme pre vás pripravený ďalší Interez PODCAST.

Vitajte pri ďalšom dieli nášho pravidelného týždenného Interez podcastu. Prinášame vám ho každú stredu, vždy o 7. hodine ráno. Ak ste nestihli ten minulý, nájdete ho na tomto odkaze


V dnešnom podcaste si budete môcť vypočuť:

  • Ako a kde vznikajú zemetrasenia, prečo ich na Slovensku nemáme a ako to najničivejšie z januára 1556 pripravilo o život až 830-tisíc ľudí
  • Tipy na premiérové filmy
  • Ako sa pri nakupovaniu vyhnúť igelitovým taškám
  • Prečo sa tento víkend oplatí sledovať nočnú oblohu

Zemetrasenia patria k tým najničivejším prírodným katastrofám. Uvoľňuje sa pri nich obrovské množstvo energie, ktorá krajinu pretvára na miesto smrti. Ak zemetrasenie vznikne v oblasti oceánu a je dostatočne silné, vzniká cunami. Pri zemetrasení s epicentrom na pevnine zas často dochádza k zosuvom pôdy. Tieto dôsledky prinášajú ďalšiu vlnu skazy a úmrtí. Najničivejšie zemetrasenie vôbec sa odohralo v roku 1556 v Číne a o život pripravilo podľa odhadov asi 830-tisíc ľudí.

Foto: Pixabay

Stalo sa to uprostred zimy, 23. januára 1556. Silu zemetrasenia vtedy samozrejme nebolo možné zmerať, no odborníci dnes odhadujú, že mohlo dosiahnuť až 8,3 stupňa Richterovej stupnice. Epicentrum zemetrasenia bolo pravdepodobne v okolí dnešného mesta Si-an, v čínskej provincii Šen-si, ktoré sa nachádza približne 1000 km juhozápadne od Pekingu. Silné zemetrasenie podľa archívnych dokumentov zničilo cesty, premiestnilo hory, doliny riek či dokonca vytvorilo celkom nové.

Ľuďom sa stal osudným spôsob života. V 16. storočí totiž tu totiž väčšina ľudí stále žila v jaskyniach. Tie si poľahky vybudovali do sprašových svahov, ktoré tu za milióny rokov vytvorili nánosy materiálu priviate vetrom z púšte Gobi.  Zemetrasenie spustilo zosuvy sprašových svahov a v nich vyhĺbených ľudských obydlí. Práve preto je bilancia stratených ľudských životov pri tejto udalosti taká vysoká.


Podcast portálu Interez môžete bezplatne počúvať a samozrejme odberať zatiaľ na týchto platformách:


Počúvali ste už tretí diel Interez PODCASTU, ktorý pre vás budeme pripravovať pravidelne, každý týždeň, vždy v stredu ráno o siedmej hodine. Majte pokojný zvyšok týždňa a príjemný víkend. Budeme radi, ak si nás vypočujete aj o týždeň.

Najnovšie články