Foto: NIWA / Craig Stevens

Vedci z Nového Zélandu objavili podmorský ekosystém.

Antarktída pre laikov môže vyznievať ako krajina, kde okrem zimy, snehu a ľadu dokopy nič ani nie. Avšak, život si našiel cestu aj v takýchto (pre nás) úplne nehostinných podmienkach. Dôkazom toho je objav vedcov z Nového Zélandu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Tím vedcov objavil v hĺbke 500 metrov pod ľadom v predpokladanom ústí rieky a stovky kilometrov od Rossovho ľadového šelfu bujný ekosystém, uvádza The Guardian.

Skúmali zmenu klímy, našli podmorský svet

Vedci skúmajúci klimatickú zmenu sa zamerali na topenie ľadovcov a chceli mapovať, akú úlohu by ústie rieky mohlo zohrávať pri roztápaní ľadovcových šelfov.

Foto: pixabay

Keď sa prevŕtali cez ľad až do rieky, kde spustili kameru, na záberoch sa hemžili obojživelníky, malé živočíchy podobné homárom, kraby a roztoče.

Skákali sme hore-dolu

Chvíľu sme si mysleli, že s kamerou nie je niečo v poriadku, ale keď sme lepšie zaostrili, všimli sme si článkonožce s veľkosťou približne 5 milimetrov,“ povedal Craig Stevens  z Národného inštitútu pre vodu a atmosféru.

Vedci pritom robili experimenty aj v iných častiach šelfu a mysleli si, že ich už nič nedokáže prekvapiť. Ich práca je motivovaná práve skúmaním klimatickej zmeny, no nečakali, že sa im podarí učiniť takýto zaujímavý objav.

Skákali sme hore-dolu, pretože všetky tie zvieratá plávajú okolo nášho vybavenia, a to znamená, že tam jednoznačne existuje dôležitý ekosystém,“ povedal Stevens.

foto: Unsplash

Na ústie rieky upozornil vedúci projektu Huw Horgan z Wellingtonskej univerzity, ktorý si všimol ryhu v ľade pri štúdii satelitných snímok Rossovho ľadového šelfu. Vedci si už nejaký čas uvedomujú, že existujú skryté sladkovodné jazerá a rieky pod antarktickými ľadovcami, ale ešte ich dostatočne nepreskúmali.

0
Uložiť článok
Komentovať