Antarktída pre laikov môže vyznievať ako krajina, kde okrem zimy, snehu a ľadu dokopy nič ani nie. Avšak, život si našiel cestu aj v takýchto (pre nás) úplne nehostinných podmienkach. Dôkazom toho je objav vedcov z Nového Zélandu.
Tím vedcov objavil v hĺbke 500 metrov pod ľadom v predpokladanom ústí rieky a stovky kilometrov od Rossovho ľadového šelfu bujný ekosystém, uvádza The Guardian.
Skúmali zmenu klímy, našli podmorský svet
Vedci skúmajúci klimatickú zmenu sa zamerali na topenie ľadovcov a chceli mapovať, akú úlohu by ústie rieky mohlo zohrávať pri roztápaní ľadovcových šelfov.
Keď sa prevŕtali cez ľad až do rieky, kde spustili kameru, na záberoch sa hemžili obojživelníky, malé živočíchy podobné homárom, kraby a roztoče.
Skákali sme hore-dolu
„Chvíľu sme si mysleli, že s kamerou nie je niečo v poriadku, ale keď sme lepšie zaostrili, všimli sme si článkonožce s veľkosťou približne 5 milimetrov,“ povedal Craig Stevens z Národného inštitútu pre vodu a atmosféru.
Vedci pritom robili experimenty aj v iných častiach šelfu a mysleli si, že ich už nič nedokáže prekvapiť. Ich práca je motivovaná práve skúmaním klimatickej zmeny, no nečakali, že sa im podarí učiniť takýto zaujímavý objav.
„Skákali sme hore-dolu, pretože všetky tie zvieratá plávajú okolo nášho vybavenia, a to znamená, že tam jednoznačne existuje dôležitý ekosystém,“ povedal Stevens.
Na ústie rieky upozornil vedúci projektu Huw Horgan z Wellingtonskej univerzity, ktorý si všimol ryhu v ľade pri štúdii satelitných snímok Rossovho ľadového šelfu. Vedci si už nejaký čas uvedomujú, že existujú skryté sladkovodné jazerá a rieky pod antarktickými ľadovcami, ale ešte ich dostatočne nepreskúmali.
Nahlásiť chybu v článku