Foto: SITA

Čína má 1287 potvrdených prípadov nákazy, pričom 237 pacientov je vo vážnom stave.

Počet obetí nového koronavírusu v Číne prekročil 40 a s príchodom lunárneho nového roka zostáva uzavretých viacero miest s asi 36 miliónmi obyvateľov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom podľa čínskej Národnej zdravotnej komisie stúpol na 1287, pričom 237 pacientov je vo vážnom stave. Nakazených hlásia z 29 čínskych provincií.

Na vírus už zomrelo 41 ľudí

Foto: SITA/AP

Vírusu podľahlo 41 ľudí, z nich 39 v provincii Chu-pej, ktorá je epicentrom nákazy, a po jednom v provinciách Che-pej a Chej-lung-ťiang. Predchádzajúca oficiálna bilancia, zverejnená v piatok, hovorila o 26 mŕtvych a 830 nakazených.

Vírus hlásia aj z Hongkongu či Macaa. Dostal sa aj do USA, Japonska, Thajska, Južnej Kórey, Taiwanu, Singapuru, Vietnamu, Nepálu, Malajzie a Austrálie. V piatok tiež potvrdili prvé prípady v Európe, keď o troch nakazených informovalo francúzske ministerstvo zdravotníctva.

Čínska armáda v piatok vyslala 450 zdravotníkov na pomoc do mesta Wu-chan v provincii Chu-pej, odkiaľ sa vírus začal šíriť. Podľa agentúry Sin-chua majú viacerí z nich skúsenosti s epidémiami SARS a eboly.

Stavba nemocnice je už v plnom prúde

Výstavba novej nemocnice v meste Wu-chan, foto: Profimedia (Xiao Yijiu/Zuma Press)

V stredočínskom meste budujú nemocnicu zameranú na liečbu pacientov, ktorí sa vírusom nakazili. Správa mesta v piatok oznámila, že daná nemocnica bude v štýle zariadenia, ktoré postavili v Pekingu počas epidémie syndrómu akútneho respiračného zlyhania (SARS) z rokov 2002 – 2003, a bude mať kapacitu tisíc lôžok. Vznikne na pozemku veľkom 25-tisíc štvorcových metrov a dokončiť by ju mali 3. februára.

Čínske úrady v snahe zabrániť šíreniu vírusu uzavreli Wu-chan a tiež ďalších 12 miest v provincii Chu-pej.

Preventívne opatrenia prijali úrady po celej Číne. V Pekingu napríklad do odvolania zrušili veľké verejné podujatia vrátane osláv príchodu nového roka. Uzavreté sú chrámy, Zakázané mesto v centre Pekingu, Disneyland v Šanghaji a mnohé ďalšie turistické destinácie.