Na satelitnej snímke NOAA sa hurikán Dorian presúva na východné pobrežie Floridy v Atlantickom oceáne 3. septembra 2019. Foto: TASR/AP

Hurikán Dorian síce už zoslabol, no aj tak stále pustoší obyvateľov Bahamy.

Dorian v nedeľu zasiahol súostrovie Bahamy a usmrtil najmenej sedem ľudí. Počet obetí hurikánu stúpol z piatich na sedem po tom, ako z celkovo 25 zranených ľudí zomreli dve osoby po prevoze na ostrov New Providence, uviedol to TASR.

Aj táto správa dosvedčuje aké sú hurikány mimoriadne ničivé a nebezpečné. Aj tak však stále ide o veľmi zaujímavý meteorologický fenomén, ktorý vedci podrobne skúmajú.

Ako informuje denník SME, piloti amerického úradu pre oceány a atmosféru NOAA vleteli do hurikánu s cieľom prieskumu a časť videa uverejnili na sociálnej sieti.


Začiatok záznamu ukazuje let cez hustú oblačnosť. Akonáhle sa ale lietadlo dostane do oka, počasie sa zmení na jasné a pokojné. To je to, čo hurikány charakterizuje.

Hurikán Dorian je mimoriadne silný a vyznačuje sa aj veľkou bleskovou činnosťou. Tie zachytil meteorológ Dakota Smith.

Pre sciencealert.com povedal, že blesky znamenajú udržiavanie sily hurikánu, či jeho naberanie na sile. Zábery ale pochádzajú z konca augusta a situácia sa už zmenila, aj keď Dorian ešte stále predstavuje hrozbu.

Pozrite si tiež fotografie z preletu okom hurikánu:


0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )