Foto: Ilustračné (Pixabay)

Svet by sa mal podľa odborníkov pripraviť na tropické cyklóny s extrémnou silou.

Tak ako sa mení naša planéta, mení sa i počasie. Už dnes nás časté výkyvy a extrémne prejavy klímy pomaly ani neprekvapujú. V budúcnosti to však bude ešte oveľa horšie. K javu, ktorý vedci nazývajú čierna labuť, však zatiaľ nedošlo. Nepredvídateľná sila prírody v podobe superhurikánu ďaleko za známou stupnicou intenzity, môže byť ale realitou už v najbližších rokoch. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Silu tropických cyklónov, tajfúnov či hurikánov (všetky označujú rovnaký meteorologický jav v rôznych kútoch planéty) v súčasnosti meriame na 5-stupňovej škále Saffirovej-Simpsonovej stupnice. Pri najnižšom, 1. stupni dosahuje rýchlosť vetra 150 km/h a takýto hurikán má len minimálne ničivé následky. Pri 5. stupni sú však dôsledky katastrofálne. Vetru s rýchlosťou viac ako 250 km/h neunikne nikto a nič. V porovnaní s desivou prognózou do budúcnosti, je to však len slabý odvar.

Foto: Ilustračné (Pixabay)

Doposiaľ svet nepotreboval pridávať do stupnice ďalší 6. stupeň. V dôsledku otepľovania oceánov a faktu, že v atmosfére sa aktuálne nachádza o 5-8% viac vody ako pred generáciou, sú však vedci nútení zamýšľať sa nad celkom novým ničivým javom, ktorý s veľkou pravdepodobnosťou postihne v budúcnosti našu planétu. Počítať by sme mali s tzv. čiernou labuťou. Extrémne silným hurikánom, ktorý svojimi vlastnosťami do aktuálnej Saffirovej-Simpsonovej stupnice nezapadá.

Podľa meteorologických záznamov sa už aj v minulosti na našej planéte vytvorilo niekoľko extrémne silných tropických búrok, ktoré prekonávali 5. stupeň Saffirovej-Simpsonovej stupnice. Vzhľadom na počet ľudských obetí, je dodnes najničivejším (cca 22-tisíc mŕtvych) tzv. Veľký hurikán, ktorý oblasť Karibiku zasiahol v roku 1780. Sila vetra vtedy podľa odhadov dosahovala 320 km/h.

Foto: Ilustračné (Pixabay)

Možno si ešte spomínate aj na extrémne tropické cyklóny v Ázii. Tajfún Tip (1979) s maximálnou rýchlosťou vetra 305 km/h, tajfún Haiyan (2013) a tajfún Meranti (2016) kedy vietor dosahoval rýchlosť až 315 km/h. Čierna labuť však bude tropickou cyklónou s ešte väčšou silou a bude sa rýchlo formovať, čo z nej spraví viac menej nepredvídateľný jav a objaví sa aj na miestach, kde sa podobné prejavy počasia ešte neobjavili.

O hrozbe superhurikánu 6. stupňa píše denník The Guardian na základe informácií z knihy This is how the world ends od amerického autora Jeffa Nesbita. Myšlienka superhurikánu pritom mnohých vedcov trápi už nejaký čas. Už pred niekoľkými rokmi jeden z najuznávanejších meteorológov USA, Jeff Masters, Spojené štáty varoval pred v budúcnosti sa blížiacou hrozbou „čiernej labute“. Kerry Emanuel a Ning Linová, odborníci na tropické cyklóny, zas varujú, že extrémne silné hurikány udrú aj na miestach, kde by sme to vôbec nečakali, ako napríklad v Perzskom zálive.

Foto: Mapa výskytu tropických cyklón v období rokov 1945-2006 (Wikimedia)

Varovným prstom pre celú planétu a obrazom, ako by to mohlo v budúcnosti na svete vyzerať, je hurikán Patrícia z roku 2015. Práve on mnohokrát poslúžil ako ukážka superhurikánu 6. stupňa, ktorý sa v najbližších rokoch bude objavovať pravdepodobne oveľa častejšie. Hurikán Patrícia zosilnel z obyčajnej tropickej búrky na hurikán 5. stupňa extrémne rýchlo a to za menej ako 24 hodín. S rýchlosťou vetra 345 km/h bol najsilnejším zaznamenaným hurikánom v histórii západnej pologule.

Uložiť článok

Najnovšie články