Foto: Reddit (alongyourfuselage)

Naša planéta ukrýva mnoho tajomstiev.

A mnoho z nich sa pravdepodobne ani nikdy nedozvieme. Potom sú tu však také, o ktorých vieme, len si ich nedokážeme vysvetliť. Nazvali sme ich divmi sveta, zrátali sme ich, a tak vzniklo sedem divov sveta. Samozrejme, že veci ako pyramídy v Gize či Semiramidine visuté záhrady dokážu zaujať, no stále ide o dielo človeka.

Článok pokračuje pod videom ↓

Čo tak niečo záhadnejšie, opradené rúškom tajomstva? Niečo, čo vytvorila príroda a my sa nad tým nestačíme diviť. Vykašlime sa teda sedem divov starovekého, stredovekého či podmorského sveta a poďme sa pozrieť na 17 najzvláštnejších fenoménov, ktoré si pre nás naša planéta prichystala.

Záhadný sliz v Číne z roku 2013

Reddit

Počas jednej noci v roku 2013 sa dostal na cestu záhadný smradľavý sliz, ktorý pripomínal rekvizitu z Krotiteľov duchov. Na ceste sa objavil z ničoho nič a po čase sa začal sťahovať a zostala po ňom len centimetrová puklina. Okolo slizu vzniklo niekoľko špekulácií, no žiadna z nich nebola potvrdená. Oficiálne stanovisko čínske vlády znelo tak, že išlo o nehodu, kedy sliz začal unikať z neďalekej stavebnej konštrukcie v metre. Toto vyjadrenie je však priveľmi stručné a mnohí ľudia mu dodnes neveria.

Oko Sahary

Wikimedia

Oko Sahary je obrovský okrúhly útvar v púšti Sahara s priemerom 40 kilometrov. Pôvodne sa vedci domnievali, že ide o miesto, kde narazil asteroid, neskôr sa však zistilo, že ide o extrémne symetrickú kupolu s geologickým pôvodom. Jeho stred sa skladá z kremičitých kameňov a rozlieha sa v oblasti 30 kilometrov.

Prasklina na White Rim Road vo Veľkom kaňone

Imgur

Táto prasklina sa nazýva Black Crack a nachádza sa vo Veľkom kaňone, ktorý je v angličtine známy ako Grand Canyon. Ide o prírodný útvar, ktorý bol kedysi využívaný kovbojmi a baníkmi, aby sa dostali k nižšie posadeným vrstvám kaňonu. V roku 1918 bol Black Crack vyhlásený za turistický chodník a v roku 1950 bol rozšírený pri ťažbe uránu.

Bioluminiscenčná žiara

Kin Cheung - bioluminescent glow from a bloom of Noctiluca scintillans, Hong Kong 2015

Bioluminiscencia je žiara, ktorú produkuje živý organizmus. S týmto javom sa môžete stretnúť aj pri svetluškách, avšak v tomto prípade hovoríme o takzvaných morských iskrách. Svoje svetlo produkujú cez cytoplazmu a ide morského živočícha, ktorý nie je parazitom. Napriek tomu, v takom množstve v akom sa nachádza na hongkongskom pobreží, nie je veľmi priaznivý pre ostatné podmorské živočíchy. Vedci sa domnievajú, že morské iskry sa tu nahromadili kvôli farmárskemu znečisteniu.

Dúhové hory v Číne

Flickr image 30483606125.jpg
Wikimedia

Dúhové hory v Číne patria do svetového dedičstva UNESCO od roku 2009. Podľa vedcov môže za ich sfarbenie prítomnosť minerálov, oxidu železitého a ďalších substancii v miestnej pôde.

Skrútený les

Krzywy Las - Nowe Czarnowo 2.JPG
Wikimedia

Na prvý pohľad vyzerá tento les ako z veľmi kvalitne prevedenej RPG hry alebo iného fantastického univerza. Stromy tu boli zasadené v roku 1930 a každý jeden z nich sa točí smerom na sever. Dodnes sa nepodarilo objasniť, čo môže za tento jav.

Krvavé vodopády

Wikimedia

Krvavé vodopády sú najchladnejším miestom s tečúcou vodou na Zemi. Ide o podvodný systém, z ktorého vyviera voda na povrch a jej červené sfarbenie spôsobuje zoxidované železo. Pôvodne sa vedci domnievali, že ide o červené riasy. Vodopády boli objavené v roku 1911, no ich záhada sa podarila rozlúsknuť až tento rok.

Vulkanický komplex Ijen

Blue Fire!

Ide o vulkanický komplex vo východnej časti ostrova Jáva. Je známy kvôli modrej láve, ktoré z neho vyviera. Tá je dôsledkom vysokého obsahu síry, ktorá sa tu uvoľňuje pri teplote 360 stupňov. Keď sa pri takejto teplote dostane síra do kontaktu s kyslíkom tak zmodrá a my dostaneme tento úžasný výsledný efekt.

Pyura chilensis alebo živá skala

Youtube (Amazing Stories Around)

V Čile sa nazýva táto zvláštna vec Pyura chilensis. I keď je zvláštna na pohľad, vášmu jazyku ulahodí. Skôr než sa začnete čudovať nad tým, prečo by niekto jedol skalu, podáme vám vysvetlenie. V skutočnosti nehovoríme o skale, ale o morskom živočíchovi, ktorý je podobný plášťovcom. Nemá však žiadny mozog ani zmyslové orgány. Tento tvor sa narodí ako samec, no má samičie orgány a pári sa sám so sebou. Jeho krv obsahuje kov známy ako vanadium a v Čile je považovaný za delikatesu.

Podvodný vodopád

Imgur

Tento vodopád sa nachádza na ostrove Maurícius a popiera všetky doposiaľ známe zákony fyziky. Aspoň na pohľad, v skutočnosti ide o ilúziu. To čo sa zdá ako tečúca voda je piesok, ktorý sa odráža od pláží a je ďalej vedený do oceánu morskými prúdmi. Napriek tomu je to skutočne pôsobivé.

Erupcia s búrkou v Čile

Imgur

Tento jav sa nápadne podobal na koniec sveta. Počas erupcie sopky sa do divadla zapojili aj blesky. Magma v sopke spôsobuje elektrifikáciu popola, ktorý neskôr stúpa k oblohe, a tak sa vytvárajú hrozivé blesky. Počas takéhoto javu je nutná okamžitá evakuácia, keďže už len samotný pohľad napovedá, že takáto situácia nie je ďaleko od apokalypsy.

Ľadová diera na Antarktíde

Iceberg bay

V októbri tohto roku sa na Antarktíde objavila záhadná diera. Má rozlohu 77 tisíc kilometrov štvorcových a podľa NSIDC sa tento fenomén nazýva polynya. Ide o oblasť, kde sa nachádza otvorená voda na mieste, kde by človek očakával vodu v pevnom skupenstve, teda ľad.

Snežné donuty

Naturally occurring snow rollers

Tento zvláštny meteorologický fenomén pripomína donuty alebo pneumatiky vytvorené zo snehu. Snežné donuty môžu mať veľkosť tenisovej loptičky, ale pokojne aj malého auta. Ide o snehové gule, ktorá sa cestou z kopca postupne nabaľujú a zväčšujú. Stred je ich pôvodná vrstva, ktorá je príliš slabá a tak väčšinou vypadne, alebo ju vyfúkne vietor a vznikajú tieto zaujímavé útvary.

Červený dážď

Youtube (Mysterious World)

V roku 2001 sa na juhu Indie v štáte Kerala objavil červený dážď. Na Zem dopadali doslova červené kvapky a farbili oblečenie ľudí na ružovo. Dôvodom boli nakoniec spóry, teda rozmnožovacie jednobunkové telieska, ktoré sa oddelili od suchozemských rias a uvoľnili sa do atmosféry. Tento fenomén sa zopakoval v roku 2012 v Indii a na Srí Lanke.

Taoské mrmlanie

USA 09669 Taos Pueblo Luca Galuzzi 2007.jpg
Wikimedia

V mestečku Taos v Novom Mexiku sa objavujú zvláštne zvuky. Niektorí ich počujú, iní zasa nie. Tí čo ich počuli tvrdia, že znejú za dňa aj v noci, no veľa ľudí zostáva voči tomuto javu stále skeptických. Prvé zmienky o zvláštnom mrmlaní v tomto mestečku s populáciou okolo 5 tisíc obyvateľov, sa objavili až v 90. rokoch. Mnoho vedeckých a psychologických experimentov sa snažilo odhaliť o čo tu vlastne ide, no nikomu sa to doposiaľ nepodarilo.

Biela dúha

360 degrees fogbow.jpg
Wikimedia

Tento populárny jav vzniká vďaka drobným kvapôčkam v hmle, ktoré majú veľkosť asi 0,05 milimetra. Proces vzniku je v podstate taký istý ako pri bežnej dúhe, no v tomto prípade sú kvapky tak malé, že svetlo sa neláme, ale iba presvitá.

Púštne ruže

Baryte-121038.jpg
Wikimedia

Ide o formácie kryštálov, ktoré sa väčšinou skladajú zo sadry, no majú zároveň veľmi vysoký obsah piesku. V priemere je veľkosť týchto ruží od 1 do 10 centimetrov. Najväčšia, ktorá sa doposiaľ našla, bola vysoká takmer meter a vážila viac ako 450 kilogramov.

Pozri aj: 14 najbizarnejších výrazov, ktoré vyhľadávali Slováci na Googli v roku 2017

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články