chimuadventures.com

Lukáš Mužla / / Veda
Krvavý vodopád na Antarktíde je záhadou starou viac ako 100 rokov. Až teraz sa vedcom konečne podarilo zistiť, čo sfarbenie vlastne spôsobuje. A výsledok je skutočne zaujímavý.

Možno ste už počuli o zaujímavom fenoméne „Krvavého vodopádu“ ktorý sa nachádza na Antarktíde. Objavil ho pred viac ako sto rokmi austrálsky geológ Griffith Taylor. V roku 1911 popísal svetu krvavočervený vodopád, ktorý steká z ľadovca na zmrznuté jazero West Lake Bonney. Od tohto momentu bolo krvavočervené zafarbenie vodopádu pre vedcov záhadou. Dnes po viac ako 100 rokov je otázka okolo Krvavého vodopádu vyriešená.

Záhada okolo Krvavého vodopádu je stará 106 rokov. Vedci pôvodne predpokladali, že krvavočervené sfarbenie vody stekajúcej z ľadovca spôsobujú červené riasy. Táto myšlienka vedcov držala až do roku 2003, kedy sa ju podarilo vyvrátiť. Nová teória hovorila o tom, že červené sfarbenie spôsobuje zoxidované železo, ktoré sa vo vode vo väčšom množstve nachádza. Voda z vodopádu mala pritom pochádzať zo zvyškov 5 miliónov rokov starého slaného jazera, ktoré sa nachádza pod povrchom ľadovca.

National Science Foundation/Peter Rejcek

Nová štúdia vedcov z univerzít na Aljaške a v Colorade konečne záhadu rozriešila. Výskum ukázal, že pod ľadovcom sa skutočne slané jazero nachádza, no vodopád nie je napájaný len z jeho zvyškov. Pod ľadovcom sa nachádza celý vodný systém, ktorý napája Krvavý vodopád a krvavočervené sfarbenie skutočne spôsobujú zvyšky zoxidovaného železa. Čím je tento objav taký výnimočný? Práve objavom systému tečúcej vody pod povrchom ľadovca. Taylorov ľadovec spolu s Krvavým vodopádom týmto získavajú prestížne ocenenie. Oficiálne sa stali najchladnejším miestom s tečúcou vodou na celej planéte.

thesun.co.uk

Echolokačný výskum ukázal, že voda tečie pod Taylorovým ľadovcom už milióny rokov. Podľa vyjadrenia vedcov nezamrzla voda pravdepodobne preto, že ľadovo studená tečúca voda produkuje energiu, ktorá paradoxne ohrieva ľadové „kanály“. Pre vedcov je tento objav veľmi významný a chystajú sa celú oblasť podrobne preskúmať. Taylorov ľadovec spolu s Krvavým vodopádom totiž vytvárajú akúsi časovú kapsulu milióny rokov starých mikrobiálnych systémov.

Pozri aj: Bez vzduchu sa správa ako rastlina, nikdy nedostane rakovinu a necíti bolesť. Vedci odhalili nové poznatky o tomto podivnom zvierati

interez.sk (Lukáš M.), businessinsider.com, treehugger.com
0
Komentovať (0)