University of Bergen

Plastový odpad vo svetových oceánoch je stále väčší problém. Desivým dôkazom je aj nález mŕtvej veľryby na pobreží Nórska.

Keď na pobrežie nórskeho ostrova Sotra bolo vyplavené telo mŕtvej veľryby, okamžite to vzbudilo pozornosť. Už na prvý pohľad bolo zrejmé, že veľryba uhynula za zvláštnych okolností, keďže bola vychudnutá. Keď ju zoológovia študovali, objavili desivý nález v jej žalúdku a v črevách. Nachádzali sa tam desiatky plastových tašiek, ktoré znemožnili veľrybe trávenie a ona tak v bolestiach uhynula.   

Výskumníci boli šokovaní, keď sa pozreli na obsah jej žalúdka. Našli tam viac ako 30 plastových tašiek, a tiež ďalší plastový odpad. Na viacerých taškách boli nápisy v angličtine a v dánčine, čo nasvedčuje tomu, že veľryba sa zdržovala vo vodách Severného mora.

Veľryba bola vo veľmi zlom zdravotnom stave a mala veľmi málo tuku, ktorý je pre tohto morského cicavca nesmierne dôležitý. To poukazuje na to, že veľryba nebola schopná prijímať potravu a zahynula tak na podvýživu a tráviace ťažkosti.

University of Bergen

Doktor Terje Lislevand z univerzity v Bergene uviedol, že veľryba mala zablokované črevá nahromadením plastom. To jej muselo spôsobovať silné bolesti. „Výsledky nie sú ale prekvapivé, v moriach v a oceánoch sa nachádza obrovské množstvo plastového odpadu. Je ale smutné, že sme v jej vnútornostiach našli také veľké množstvo plastov“. 

University of Bergen

Plastový odpad vo svetových vodách je enormným problémom, s ktorým sa zatiaľ žiaľ intenzívne nebojuje. Tento plast ale ročne zabíja tisíce zvierat. Okrem rýb a iných vodných živočíchov sú to aj vtáky, ktorým plast vonia a požierajú ho. Na následky jeho konzumácie potom masovo hynú.

University of Bergen

Ak sa s plastom v moriach nebude nič robiť, a ak tento znepokojivý trend bude pokračovať, tak podľa odhadov biológov, bude v roku 2050 vo svetových vodách viac plastu ako samotných rýb. Preto je potrebné urýchlene a čím skôr prijať razantné opatrenia na zníženie používania plastov, ktoré skončia vo vodách. Riešením by mohlo byť používanie biologicky odbúrateľných plastov, či zavedenie ešte vyšších poplatkov za nákup igelitiek. Najlepším riešením by ale bolo, keby si ľudia uvedomili, že ich nezodpovedným nakladaním s odpadom trpí životné prostredie a živočíchy po celom svete.

Pozri aj: Len 20- ročný vynálezca ukázal, ako vyčistiť oceán od plastov. Čistiť začne v Japonsku

interez.sk (Matej Mensatoris), dailymail.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články