Foto: unsplash/ Fotografierende

Vedcom sa podarilo objaviť prepojenie medzi dlhotrvajúcou osamelosťou a fajčením.

Zlozvyku podliehajú na celom svete milióny ľudí. Aj keď mnohé krajiny proti fajčeniu cigariet aktívne bojujú, je to zlozvyk, ktorého sa zbavuje len ťažko. O niečo ťažšie sa ho navyše zbavujú ľudia, ktorí sú dlhodobo osamelí.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedcom sa podarilo nájsť prepojenie medzi fajčením a osamelosťou

Ako informuje portál Daily Mail, vedcom sa podarilo nájsť prepojenie medzi osamelosťou a fajčením cigariet. Výskum totiž ukázal, že vplyvom osamelosti sa tento zlozvyk zhoršuje. Osamelosť zvyšuje pravdepodobnosť, že človek začne holdovať fajčeniu, ale narastá aj počet vyfajčených cigariet denne. Okrem toho, znižuje sa pravdepodobnosť, že človek s týmto zlozvykom úspešne skoncuje.

Vedci z bristolskej univerzity zhromaždili dáta od tisícok ľudí a nazdávajú sa, že cigarety pôsobia u osamelých ľudí ako zdroj komfortu, ktorý zmierňuje pocit úzkosti. Ďalšou možnosťou je, že osamelí jedinci si fajčením cigariet jednoducho vypĺňajú dlhú chvíľu. Zdá sa však, že nielen osamelosť spôsobuje, že ľudia fajčia viac cigariet, ale platí to aj naopak. Fajčenie cigariet zvyšuje pocit osamelosti, ide teda o začarovaný kruh. Vedci totiž zistili, že nikotín negatívne ovplyvňuje vyplavovanie dopamínu v tele.

Foto: unsplash

Izolácia ovplyvnila vyše 7 miliónov ľudí

Fajčenie je neraz príčinou ochorení, ako napríklad rakovina či respiračné ťažkosti a jednou z najčastejších príčin predčasného úmrtia. Koronavírus a s ním súvisiace opatrenia zas prispeli k tomu, že ľudia boli viac izolovaní, viac osamelí a častejšie sa uchyľovali k fajčeniu. Podľa štatistík Office of National Statistics ovplyvnil koronavírus, a s ním súvisiaca osamelosť, mentálne zdravie a pohodu viac ako 7 miliónom ľudí. Doteraz však bolo náročné určiť, ktorý z faktorov je následkom a ktorý je zas príčinou, teda či je fajčenie následkom osamelosti alebo naopak.

V tomto výskume sa vedci pozreli aj na genetické faktory, ktoré do istej miery predurčujú, koľko toho zjeme, vypijeme, koľko budeme potrebovať spánku, ale aj to, či a koľko cigariet jedinec vyfajčí. Vedci sa vo výskume zamerali nielen na fajčenie cigariet, ale aj na konzumáciu alkoholu. V tomto prípade sa však jasný vzťah medzi konzumáciu alkoholu a osamelosťou nájsť nepodarilo a sú potrebné ďalšie výskumy.

Daily Mail
Uložiť článok

Najnovšie články