Foto: Estately/Wikimedia/Public Domain

Netradičná nehnuteľnosť je na predaj.

Počas studenej vojny svetové mocnosti zbrojili proti sebe a pripravovali sa na prípadný konflikt, ktorý by ale bol v znamení atómových zbraní. Zbrane, ktoré chystalo USA na Sovietsky zväz a naopak, však boli stovky ba až tisícnásobne silnejšie ako bomby zhodené na Hirošimu a Nagasaki. Bomby boli umiestnené na medzikontinentálne rakety a boli neustále v pohotovosti. 

Pre tieto rakety sa budovali bunkre či jadrové raketové silá, kde bola zbraň umiestnená a čakala, kedy bude vyslaná na svoju smrtiacu misiu. Našťastie sa tak nikdy nestalo. Po ukončení studenej vojny a tým pádom aj zmiernenia strachu z nukleárnej vojny, však nastal prebytok takýchto bunkrov a americká armáda ich začala odpredávať, samozrejme, už bez atómovej bomby.

Foto: Estately

Niekedy to boli skutočne nízke sumy. Teraz je ale na predaj jadrové silo v americkom štáte Arizona cez realitnú kanceláriu, ktoré doteraz vlastnil, po americkej armáde, už druhý majiteľ. Predáva ho, ako informuje Daily Mail, za sumu 395-tisíc dolárov.

Foto: Estately

V časoch studenej vojny sa tu nachádzala raketa Titan 2 s 9-megatonovou jadrovou hlavicou. Jej deštrukčná sila bola neskutočná a to až 600-násobne vyššia ako bomba zhodená na Hirošimu.

Takto to mohlo vyzerať pri pohľade do sila na raketu Titan 2. Foto: Wikimedia/Public Domain

Súčasný majiteľ jadrového sila, Rick Ellis, ho kúpil v roku 2002 za 200-tisíc amerických dolárov. Prechádzajúci majiteľ ho kupoval od armády iba za 20-tisíc dolárov.

Foto: Estately

Jadrové silo sa nachádza v púšti blízko mesta Tucson. Na predaj je spolu s ním aj vyše 5-hektárový pozemok. Prístup do neho je možný iba po 40-metrovom rebríku, ktorý vás dovedie do útrob celého komplexu.

Foto: Estately
Foto: Estately

Ten je zabezpečený takmer trojtonovými oceľovými dverami, ktoré vydržia aj tlakovú vlnu jadrového výbuchu. Komplex má vyše meter hrubé betónové múry a takisto poskytuje významnú ochranu v prípade jadrového konfliktu. Dokáže odolať aj elektromagnetickému pulzu, takže je vhodné napríklad na uschovanie citlivých materiálov.

Foto: Estately

Potenciálni záujemcovia sa môžu prísť na jadrové silo po dohode pozrieť, musia však preukázať, že majú k dispozícii peniaze na kúpu a takisto ho Rick nepredá iba tak hocikomu. Chce totiž vedieť, čo sa tam bude diať. Dve ponuky kupcov už odmietol.

Foto: Estately

Jeden záujemca tam chcel pestovať medicínsku marihuanu a druhý natáčať postapokalyptické pornografické filmy.

Foto: Estately

Nový majiteľ musí tiež podpísať, že sa zriekne požadovania náhrady škôd v prípade úrazu, keďže zariadenie už nie je v dokonalom stave. Len jeho vyčistenie a privedenie do obývateľného stavu by malo stať približne 80-tisíc dolárov.

Foto: Estately

Aj keď veliteľské centrum je zachované, odpaľovacie miesto, kde sa nachádzala jadrová hlavica, je zbúrané. Zbytok komplexu je ale prístupný.

Foto: Estately
Foto: Estately

Ak vás ponuka zaujala, pozrite si zverejnenú ponuku na stránke realitnej kancelárie Estately.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )