Foto: interez.sk (Jakub Baláž)

Niekdajšia polyfunkčná budova so známym mafiánskym klubom Bajkal roky smutne chátrala. Ako sa zdá, jej definitívny koniec sa nezadržateľne blíži.

Na území súčasnej Bratislavy vieme nájsť hneď niekoľko budov, ktoré časy svojej najväčšej slávy prežívali počas socializmu a následne aj v 90. rokoch. Kým v minulosti praskali vo švíkoch a patrili medzi vyhľadávané miesta, dnešný pohľad zamrzí nejedného návštevníka. Medzi takéto objekty patrí aj polyfunkčný komplex s názvom Bajkal, ktorý by mal z územia hlavného mesta navždy zmiznúť. O novinke informoval portál Index.

Diskoklub Bajkal, ktorému sme sa bližšie venovali v tomto článku, bol v 80. rokoch mimoriadne obľúbený a patril medzi najlepšie diskotéky v hlavnom meste. Nešlo však výhradne o klub, v objekte sa tiež nachádzal bar, reštaurácia a kaviareň, pričom zábavy sa organizovali v suterénnych priestoroch. Služby komplexu vyhľadávalo široké spektrum návštevníkov, počas pracovných dní najmä zamestnanci z neďalekej kancelárskej budovy, ktorá je dnes známa ako sídlo Jednoty.

Preslávili ho brutálni mafiáni

Obyčajný polyfunkčný komplex sa „preslávil“ až po páde bývalého režimu. Kým množstvo podobných podnikov s nástupom 90. rokov stratilo svoje čaro a zákazníkov, Bajkal nadviazal na úspešnú socialistickú éru aj v tomto období. V tej dobe bol interiér diskotéky zariadený do špecifického amerického štýlu s pomaľovanými stenami a ikonickým prvkom bola najmä karoséria historického vozidla.

Foto: interez.sk (Jakub Baláž)

Dnes je už náročné povedať, prečo práve Bajkal lákal okrem bežných zákazníkov vyhľadávajúcich zábavu aj kriminálne živly. To že sa o ňom ešte aj v dnešnej dobe hovorí, majú na svedomí práve mafiáni, ktorí sa tu zvykli stretávať. Azda najznámejším bol brutálny výpalník Vladimír Daniš, ktorého na slobodu dostali amnestie prvého ponovembrového prezidenta Václava Havla. „Tuti“, ako Daniša prezývali, sa v istom období spolu s bratom Jozefom stal postrachom nočnej Bratislavy.

Investície sa mu vyhýbali, chátral dlhé roky

S odchodom divokých 90. rokov sa pomaly vytrácalo aj „čaro“ Bajkalu. Bývalého majiteľa Jána Takáča zavraždili v roku 2003 a dôležitým aspektom vo vývoji budovy bol tiež fakt, že sa jej vyhýbali výraznejšie investície. Podľa dostupných informácií sa prevádzka diskotéky, ako aj ďalších fungujúcich podnikov nachádzajúcich sa v objekte, definitívne ukončila v roku 2004 a odvtedy sú brány polyfunkčnej budovy zatvorené.

Foto: interez.sk (Jakub Baláž)

V posledných rokoch sa plány na prestavbu spájali najmä s podnikateľom Milanom Fiľom a hovorilo sa predovšetkým o kancelárskej budove. Istý čas bolo okolo prestavby Bajkalu ticho, no ako teraz uvádza portál Index, developer dostal od magistrátu zelenú a nový projekt tak môže žiadať o stavebné povolenie. Ako z dostupných zdrojov vyplýva, malo by skutočne ísť o administratívnu budovu s jedným podzemným a jedenástimi nadzemnými podlažiami.

Foto: interez.sk (Jakub Baláž)

Strechy dvoch výškových častí budovy sú riešené ako ploché vegetačné, pričom na úrovni šiesteho nadzemného podlažia je strecha z časti pochôdzna a slúži ako pobytová plocha pre užívateľov administratívy,“ uvádza sa v predložených podkladoch investora. V rámci zámeru sa počíta so zbúraním súčasnej, kedysi polyfunkčnej budovy Bajkalu, ktorá tak po desaťročiach definitívne z Bratislavy zmizne.

Uložiť článok

Najnovšie články