Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Mení sa zároveň aj systém odoberania vzoriek, pred každou nemocnicou vybudujú odberné miesto.

Od piatka sa do testovania zapájajú aj súkromné laboratóriá, kapacita sa môže zvýšiť na 3-tisíc testov denne. Na brífingu po stretnutí so zástupcami laboratórií v SR o tom informoval predseda vlády Igor Matovič.

Mení sa zároveň aj systém odoberania vzoriek, pred každou nemocnicou sa vybuduje vonkajšie odberné miesto. Zabezpečiť sa tým má ochrana pre ostatných pacientov v nemocniciach, medzi ktorými sa dnes pohybujú potencionálne nakazení ľudia.

Foto: TASR – Lukáš Grinaj

„Chceme spoločne Slovensku pomôcť v tom, aby sme túto chorobu čím skôr zvládli,“ konštatoval premiér. Ako Matovič uviedol, na Slovensku sme testovali za posledné dva týždne v priemere 300 ľudí denne, čo bolo hlboko pod kapacitu laboratórií a našej potreby.

Premiér potvrdil, že denne sa na Slovensku robí málo testov, ich počet je potrebné zvýšiť. Doplnil, že doteraz išli na testy len ľudia, ktorí prešli kritériami a aj vtedy čakali na testy niekoľko dní.

Dôvodom podľa Matoviča bolo i to, že záchranári nemali ochranné pomôcky. Krajčí tvrdí, že týmto krokom sa zabezpečí „dostať epidémiu čo najdlhšie pod kontrolu“.

Peter Lednický z Asociácie laboratórií Slovenska poznamenal, že denne súkromné laboratóriá môžu urobiť zhruba 1200 testov, pričom každý deň sa môže tento počet zvyšovať.

Foto: TASR – Lukáš Grinaj

Od budúceho týždňa by to mohlo byť už 2000. Hlavný hygienik SR Ján Mikas poznamenal, že vďaka zapojeniu sa štátnych laboratórií sa skráti doba čakania na výsledok a zvýši sa aj kapacita vyšetrených vzoriek denne.

Výsledky dostanú aj negatívne testovaní

Výsledok z testovania na nový koronavírus po novom podľa premiéra dostanú aj ľudia, ktorí budú mať negatívny výsledok, nielen tí, čo ho majú pozitívny. „Chceme, aby pozitívny výsledok oznamovali ľudia, ktorí sú na to vyškolení,“ povedal premiér.

Krajčí dodal, že informáciu o tom, že je pacient pozitívny na nový koronavírus, dostane aj jeho všeobecný lekár. „Jeho úlohou bude pozitívne testovaného pacienta v rizikovej skupine 65 plus každý deň kontaktovať,“ uzavrel minister zdravotníctva.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )