Foto: Australian Antarctiv Division/ESA

Od Antarktídy sa odtrhol ľadovec len o niečo menší ako celý Bratislavský kraj.

Z východnej časti Antarktídy sa odtrhol obrovský ľadovec. Vedci túto udalosť síce nepripisujú klimatickej zmene no upozorňujú, že môže viesť k urýchleniu ďalšieho topenia.

Kus ľadu veľký približne ako metropola Spojeného kráľovstva s rozlohou viac ako 1500 km² sa ešte 26. septembra odtrhol od východnej časti Antarktídy. Ľadovec s názvom D-28 sa oddelil od ľadovcového šelfu The Amery, pričom túto udalosť vedci predpovedali už pred viac ako desaťročím, informovala austrálska vláda.

Foto: Australian Antarctiv Division/ESA

Ľadovec D-28 sa odtrhol v časti šelfu, ktorý vedci nazývali „kývajúci sa zub“ (z angl. Loose Tooth). Odborníci z austrálskeho antarktického programu túto oblasť východnej Antarktídy skúmali už desaťročia a odtrhnutie ľadovca predpovedali ešte v nultých rokoch nového tisícročia. Udalosť preto tentokrát nepripisujú klimatickej zmene, ale nestabilite v ľadovcovom šelfe.

Šelf The Amery je tretím najväčším ľadovcovým šelfom Antarktídy. Posledný veľký kus ľadovca sa od neho oddelil ešte v 60. rokoch 20. storočia. Od tohto momentu vedci šelf podrobne skúmali, pričom odtrhnutie ľadovca D-28 nakoniec predpovedali na obdobie medzi rokmi 2010-2015.

Foto: Australian Antarctiv Division/ESA

Podľa glaciologičky Helen Frickerovej je odtrhnutie ľadovca D-28 súčasťou bežného 60 až 70-ročného cyklu, kedy ľadovcové šelfy Antarktídy strácajú rozsiahle ľadovce.

„Odtrhnutie ľadovca priamo neovplyvní výšku morskej hladiny, keďže ľad plával na hladine oceánu aj doteraz, podobne ako kocka ľadu v pohári,“ vysvetľuje Galton-Fenzi z austrálskeho antarktického programu.